Burcuna Göre Cilt Bakım Tavsiyeleri

Burcuna Göre Cilt Bakım Tavsiyeleri

Cilt bakımında izleyeceğimiz yolu belirleyen en önemli faktör cilt tipidir. Herkesin burcuna göre cilt tipi benzerlik göstermeyebilir tabi ki. Neticede cilt tipinizin oluşmasını sağlayan pek çok değişken var. Genetik, yaşadığımız şehrin havası, beslenme biçimimiz ve alışkanlıklarımız.

       Alışkanlıklar! İşte burçlar bu noktada devreye giriyor. Karakteri, kişilik yapısı gereği benzer alışkanlıklara sahip kişilerin cilt tipinde de benzeşmeler olur. Bu nedenle aynı burçtan olan kişilerin ihtiyaç duydukları cilt bakım yöntemleri örtüşebilir.

       Burcuna göre cilt tipinin benzeşmesi için alışkanlıklarının benzeşmesi gerekir dedik. Pek tabii yükselen burcu, ay burcu ve daha başka etkenler sebebiyle, aynı güneş burcuna dahil kişiler her zaman karakter ve davranış açısından benzerlik göstermeyebilir. Dolayısıyla alışkanlıkları açısından da…

       Fakat yine de genel hatlarıyla hangi burcun hangi özelliğinden dolayı cildinde neye ihtiyaç duyuyor olabileceği konusunda bilgi toplayıp sizlerle paylaşmak istedik. İşte burcuna göre cilt bakım önerileri!

burçlara-göre-cilt-4
       KOÇ

       Koç burcuna göre cilt bakımı öncelikle cilde canlılık kazandırmayı hedeflemelidir. Ateş grubuna dahil bu burcun en belirgin özelliklerinden biri yüksek enerjisiyle tüm gününü dolu dolu geçirmesidir. Bu da zamanla cildinde yorgunluk, matlık, ışıltı kaybına sebep olup, göz altlarında morluklar oluşturabilir.

Yüzlerine glikolik, lactic ve citric asit barındıran ürünlerle yeniden canlılık kazandırabilirler. Göz altlarına ise E vitamini içeren ürünler kullanmalılar.

       BOĞA

       Boğa burcuna göre cilt bakımı cildin yağ dengesini normal düzeye çekmeyi hedeflemelidir. Beslenme biçimindeki aşırılıklar yağlı bir cilde sahip olmalarına ve dolayısıyla akneyle savaşmalarına sebep olabilir. Bu nedenle kil maskeleri, salisilik asit içeren ürünler onlar için uygun olacaktır.

burçlara-göre-cilt-1
       İKİZLER

       İkizler burcu, sosyal hayatında oldukça yoğun, çalışmayı ve hareket halinde olmayı seven, her alanda aktif bir burçtur. Bu tempolu hayatı cildinin yorulmasına sebep olur. Rahatlatıcı, dinlendirici ve onarıcı nem maskeleri, gece kremleri ikizler burcu için idealdir. Ayrıca az uyumaları sebebiyle göz çevrelerinde oluşan koyu halkalar için de E vitaminli kremler kullanmalılardır.

       YENGEÇ

       Hassas ama aynı zamanda da enerjik ve hareketli bir yapıya sahip olan yengeç burçları seyahat etmeyi de severler. Oradan oraya konup göçerken ciltlerini nemlendirmeyi ihmal etme olasılıkları yüksektir. Besleyici, tüm hava koşullarına karşı koruyucu nemlendiriciler kullanmaları, fırsat buldukça nem maskeleri yapmaları kuruyan ciltleri için çözüm olacaktır.

burçlara-göre-cilt-5
        ASLAN

        Aslan burcuna göre cilt bakımı, onarımı ve temizliği hedef almalıdır. Dikkat çekmeyi ve ışıldamayı seven aslan burçları çoğunlukla kalın ve yoğun makyaj yapma eğilimi gösterirler. Dolayısıyla ciltlerinin her gün bu makyajdan derinlemesine arınmasını sağlayacak temizleme suları, jelleri ve peelingleri kullanmalılar. Ayrıca kalın makyaj sebebiyle oksijensiz ve nemsiz kalan ciltlerini, geceleri yoğun serumlar ve nemlendiricilerle tazelemeliler.

        BAŞAK

        Titizliği ve tertipli, düzenli oluşuyla nam salmış bu burcun temel problemi, stres kaynaklı akne ya da cansız, mat bir cilt olabilir. Duygularını içinde yaşamaya, insanlarla paylaşmamaya meyillidir. Bu durum da akneli ya da solgun bir yüze sebebiyet verebilir.

         Eğer akne problemiyle baş etmeye çalışıyorlarsa salisilik asit içeren ürünler kullanmalılar. Ciltlerinin cansız ve mat olduğunu düşünüyorlarsa ışıltı kazandıracak arındırıcı maskeler kullanmalı ve beslenmelerine özen göstermeliler.

burçlara-göre-cilt-2
         TERAZİ

         Terazi burcuna göre cilt bakımı ışıltıyı hedeflemelidir. Günlük hayatında pek çok işi ve sorumluluğu dengeli bir şekilde hayatına yaymayı ve tamamlamayı başaran bu burç, aslında cilt bakımına da gereken özeni fazlasıyla gösterir. Fakat her şeyin yolunda ilerlemesi için yoğun bir program gereklidir ve bu dengeyi korumak zaman zaman cildin nemini ve ışıltısını kaybetmesine sebep olabilir.

         Canlandırıcı peelingler ve onarıcı gece serumları cildinizin kaybettiği ışıltısını geri kazanmasına yardımcı olacaktır.

          AKREP

          Akrep burcuna göre cilt bakımı öncelikle arınmayı hedeflemelidir. Gizemli ve esrarengiz bir karaktere sahip olan akrep burcu, iç dünyasını, duygularını saklamaya meyillidir. Bu sebeple ifadelerini değiştirecek yoğun makyajlar yapmayı severler. Tıpkı aslan burcu gibi ciltlerini bu yoğun makyajdan arındırmak için düzenli olarak temizleme, tonikleme ve peeling işlemi uygulamalılardır.

burçlara-göre-cilt-6
         YAY

         Doğada vakit geçirmeyi, seyahatleri, yürüyüşleri fazlasıyla seven yay burcu için en büyük cilt problemi lekelerdir. Sık sık güneş ışınlarına maruz kalan ciltlerine mutlaka düzenli şekilde koruyucu krem sürmeliler ve sonrasında da nemlendirmelilerdir. Lekeler için ise koyuluk durumuna göre soyucu etki yaratan kremlerden kullanabilirler.

         OĞLAK

         Oğlak burcuna göre cilt bakımı her şeyden önce siyah nokta ve geniş gözenekli görünümden kurtulmayı hedeflemelidir. Her işini sistemli bir şekilde halleden, disiplin sahibi ve pratik çözümleri seven bu burç, mutfakta iş yaparken elinin altındaki malzemelerle kendisine cilt bakımı yapmaya bayılır.

           Vakit tasarrufu olarak gördüğü bu işlemler kısa vadede işe yarasa da derinlemesine bir temizlik sağlayamadığından uzun vadede siyah noktalı bir görünüme ortam hazırlar. Salisilik asit içeren temizleyici ve peelinglerle bu sorunlarını aşabilirler.

burçlara-göre-cilt-3
           KOVA

           Kabına sığmaz, şahsına münhasır ve aklına eseni anında yapan deli dolu kişilikleri ciltlerine karşı hoyrat davranmalarına sebep olabilir. Farklı ve yeni şeyleri denemekten hoşlanmaları çok fazla çeşit ürün denemelerine ve sonuç almayı beklemeden bırakmalarına sebeptir. Kovaların yapması gereken, ciltlerini dinlendirici, rahatlatıcı ve onarıcı serumlarla, maskelerle yoğun bakıma almaları ve toparlanması için ona zaman tanımalarıdır.

           BALIK

           Balık burcuna göre cilt bakımı konusunda öncelikli hedef cildin nemini dengede tutmaktır. Romantik ve hayalperest olmasıyla ün salmış balık burcu, aynı zamanda bakımına ve güzelliğine düşkündür. Düzenli bir şekilde temizleme ve nemlendirme işlemlerini yaptığından onun için esas mesele cildini yağını kaybetmeden temizlemektir. Deniz yosunları içeren maskeler bu konuda balık burcuna yardımcı olacaktır.

           Bu listeyi burçların genel karakteristik özellikleri ve günlük alışkanlıklarından yola çıkarak derledik. Burcunuz ve cilt problemleriniz burada yazılanlarla uyuşmuyorsa cilt tipinize göre bilgi edinmek için aşağıdaki yazılarımıza göz atabilirsiniz.

https://perlelisse.com/normal-cilt/

https://perlelisse.com/yagli-cilt/

https://perlelisse.com/karma-cilt-bakimi/

https://perlelisse.com/hassas-cilt-bakimi-2/

https://perlelisse.com/kuru-cilt/

https://perlelisse.com/normal-cilt/

Bir cevap yazın

KAPAT