Egzersiz Sivilce Oluşumuna Sebep Olur mu?

Egzersiz Sivilce Oluşumuna Sebep Olur mu?

Egzersiz yaparken vücudumuzdan attığımız ter, gözeneklerin açılmasına, daha sağlıklı ve pürüzsüz bir cilde kavuşmamıza yardımcı olur. Fakat kimilerimiz spora başladıktan sonra vücut veya yüzlerinde artan sivilceler nedeniyle egzersiz sivilce oluşumuna sebep oluyor diye bir yargıya ulaşmış olabilir.

Halbuki egzersiz sivilce oluşumuna sebep olmaz. Sivilcelerin artmasına sebep olan, egzersiz sırasında vücudumuzdan çıkan terin tenimizde kalmasıdır. Bu nemli bölgeler kir ve toksinlerin cildimize nüfuz etmesine zemin hazırlar ve sürtünmenin de etkisiyle mekanik sivilceler oluşur.

Egzersiz sivilce yapabilir, eğer makyajla yaparsanız.

Gözeneklerinizin kapanmasına sebep olacak bir makyaj ürününü spor yaparken kullanmanız halinde yüzünüzde sivilce çıkabilir. Eğer makyaj yapmaktan vazgeçemiyorsanız, gevşek yapıda  anti komedojenik bir mineral toz pudra kullanabilirsiniz fakat hiç makyaj yapmamak en iyisi.

egzersiz-2

Yüzünüzü veya sivilcelenmeye eğilimli bölgeleri dikkatli kurulamalısınız.

Egzersiz sivilce oluşumuna sebep olmaz ama terin tenimizde kalması sürtünmeyle birlikte sivilce yapabilir demiştik. Bu yüzden spor yaparken terlediğinizde sürtünme yapacak sert peçeteleri kullanmaktan kaçınmalısınız. Terinizi, temiz bir havluyla, yüzünüzü ovalamadan, yumuşak hareketlerle silmelisiniz.

Eğer yüzünüz yoğun şekilde terliyorsa ve havlunuz çok çabuk ıslanıyorsa ıslak halde yüzünüze sürmeyin. Bu durumda birkaç yedek havlu taşımayı ya da çok yumuşak peçeteler kullanmayı deneyebilirsiniz.

egzersiz-1

Kıyafetlerinizi iyi seçin.

Sürtünmeyi artıracak sentetik kumaşlardan, sıkı kıyafetlerden kaçınmalısınız. Pamuklu ve geniş giysiler seçmeniz cildinizin nefes almasına yardımcı olacaktır. Ayrıca sivilce probleminizin yoğun olduğu bölgeleri mümkün olduğunca açık bırakmalısınız.

Eğer dışarda koşu yapıyorsanız şapkalarınızın temizliğini kontrol etmeyi de unutmamalısınız. Terledikçe şapkaların alın kısmı kolay kirlenir ve unutup bu şekilde yeniden takarsanız işte o zaman egzersiz sivilce yapmış olur.

Sürtünmeye dikkat.

Spor salonunda kullanılan aletler başkalarının ter ve vücut kirinin sizin cildinize temas etmesi için biçilmiş kaftan. Bu yüzden aletlerle temas edeceğiniz yerlere bir havlu sermeniz daha sağlıklı olur. Bu hem sürtünmeyi azaltır ve kirleri sizden uzak tutar.

duş

Duş ve vücut temizliği

Sporun ardından mutlaka hemen duşa girmelisiniz. Yüzünüzü ya da sivilce eğilimi olan bölge vücudunuzun neresindeyse orayı, benzoil peroksit veya salisilik asit içeren bir temizleyici ile ovalamadan nazikçe temizlemelisiniz. Eğer duşa giremiyorsanız salisilik asit içeren bir tonik yardımıyla ya da glikolik asit içeren pedler yardımıyla nazikçe yüzünüzü ve sivilceli bölgeyi temizlemelisiniz.

Düzenli bir şekilde peeling yapmayı ihmal etmeyin.

Özenli ve dikkatli davranmanıza rağmen egzersiz sivilce yapıyorsa oldukça akneye eğilimli bir cildiniz var demektir. Yani egzersiz yapmadığınızda da sivilcelerle mücadele halindesinizdir muhtemelen. Bu durumda peelinginizi aksatmadan mutlaka düzenli bir şekilde yapmalısınız. Eğer hassas bir cildiniz varsa AHA, BHA içerikli, yani meyve enzimli bir peeling deneyebilirsiniz.

egzersiz-4

Yüzünüze dokunmayın.

Egzersiz sivilce yapsın istemiyorsanız kesinlikle spor yaparken elinizi yüzünüze veya sivilceli bölgeye sürmemelisiniz. Özellikle spor salonundaysanız elinizi sürdüğünüz yerlerdeki tüm mikropların terle cildinize yapışmasını istemezsiniz.

Saçlarınızı sabitleyin.

Saçlarınızın egzersiz yaparken yüzünüze gelmesi sivilcelere yol açabilir. Bu yüzden saçınızın yüzünüze gelmesini engellemeniz önemli. Gevşek bir topuzla beraber saç bandı da kullanabilirsiniz.         

egzersiz-5

Ekipmanınızın hijyenine dikkat edin.

Matınız, diz ve dirsek pedleriniz, havlularınız ve spor yaparken kullandığınız tüm aksesuarlar temiz olmalı. Eşyalarınızın her zaman temiz olması sivilceleri önlemek açısından oldukça önemli.

Sonuç olarak, hijyen ve sürtünme konusunda dikkatli olduğunuz sürece egzersiz sivilce yapmaz. Eğer dikkatli davranmanıza rağmen akne problemi yaşıyorsanız başka sebeplerden olması daha yüksek olasılık. Bu durumda bir dermatologdan yardım almalısınız.

Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir.https://perlelisse.com/akne-tedavisi/

https://perlelisse.com/hassas-cilt-bakimi/

https://perlelisse.com/puruzsuz-cilt-icin-oneriler/

Bir cevap yazın

KAPAT