Kepek Neden Oluşur? Kepeğe Karşı Nasıl Önlem Alabiliriz?

Kepek Neden Oluşur? Kepeğe Karşı Nasıl Önlem Alabiliriz?

Kepek saç derisindeki ölü deri hücrelerinin artması ve pul pul dökülmesi şeklinde görülen bir saç derisi problemidir. Oldukça yaygın görüldüğü için hepimiz hayatımızda en azından bir dönem bu sorunla uğraşmışızdır. Peki kepek neden oluşur? Kepek oluşumuna neden olan etkenlere dikkat edersek kepeği önleyebilir miyiz? Kepek problemiyle karşılaştığımızda ne yapmalıyız?

saç-1

Kepek neden oluşur?

Kepek neden oluşur sorusunun tek bir yanıtı yok ve çok fazla sebebi olabilir. Egzema, sedef gibi deri rahatsızlıkları kepek oluşumuna sebep olabilir.  Çok düşük ve çok yüksek hava sıcaklıkları da saç derisinin kurumasına ya da yağlanmasına sebep olarak kepek oluşumuna yol açabilir. Ayrıca stres de kepeğe neden olabiliyor. Yaşınıza bağlı olarak hormonal durumunuzun(ergenlik, menopoz) sonucu olarak meydana gelebilir. Bunlar bizim kontrolümüz dışında gelişen önlem alamayacağımız durumlar. 

Kepek oluşumuna sebep olabilecek, kontrol edebileceğiniz etkenler nelerdir?

Duşta saçlarınızı yeterince iyi durulayamamanız saç derisinde biriken şampuan kalıntılarının cildinizi kurutarak kepeği davet etmesine sebep olabilir. Sık sık şampuan değiştirmek ya da normal sürede yapılan şampuan değişiklikleri de saç derinizin dengesini bozarak kepeğe neden olabilir. Saç şekillendirici ürünleri ( jöle, köpük, krem) kullanım sıklığınıza dikkat etmelisiniz. Her gün ya da haftanın birkaç günü kullandığınızda bu ürünler kepeğe yol açabilir.

saç-3

Beslenme şeklimizin cilt sağlığımız üzerindeki etkisi malumunuz. B vİtamini ve çinko düzeyiniz düşükse bunlar da kepek oluşumuna sebep olabilir. Ayrıca yeteri kadar su içmiyorsanız cildinizin kurumasından saç deriniz de etkilenecektir ve bu da kepeğe yol açabilir.

Önlemek için neler yapabiliriz?

Saçlarınızı düzenli bir şekilde yıkamaya, iyi durulamaya, düzenli bir şekilde taramaya özen göstermelisiniz. Ayrıca yeterli düzeyde B Vitamini ve çinko alımı yaptığınız düzenli bir beslenme şeklinizin olması ve düzenli olarak günde 2-2.5 litre su içmeniz, hem kepeği önlemenize yardımcı olacaktır hem de genel vücut ve cilt sağlığınızı korumanıza. Düzenli ve sağlıklı beslenme alışkanlığı stres düzeyinizi de aşağı çekmenize yardımcı olacaktır, bu da kepeği önlemenize dolaylı olarak fayda sağlayacaktır.

saç-4

Kepek problemiyle karşılaştığımızda nasıl bir yol izlemeliyiz?

Kepek probleminiz hafifse ve sedef, egzema gibi bir deri rahatsızlığından dolayı oluşmamışsa, ilk etapta kepeğe karşı etkili şampuanları deneyebilirsiniz. Eğer sedef, egzema gibi problemleriniz varsa kepek sorununuz için mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Rastgele alıp kullanacağınız bir ürün cildinizi daha çok tahriş edip hem rahatsızlığınızı hem kepeğinizi artırabilir.

Eğer herhangi bir deri rahatsızlığınız yoksa ve kepek sorununuz kullandığınız kepeğe karşı etkili şampuanlarla geçmemişse, eczanelerden ve internetten reçetesiz olarak olarak temin edebileceğiniz dermokozmetik şampuanlara yönelebilirsiniz. Çinko piriton, ketokonazol içeren bu şampuanlar probleminizi çözmenizde büyük ihtimalle etkili olacaktır. Eğer birkaç haftalık kullanım sonrası kepek sorununuz hala devam ediyorsa dermatoloğa görünmelisiniz.

Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir.https://perlelisse.com/kuru-cilt/

https://perlelisse.com/hassas-cilt-bakimi-2/

https://perlelisse.com/hassas-cilt-bakimi/

Bir cevap yazın

KAPAT