Sabah Erken Kalkmak İçin Denemeye Değer Tavsiyeler

Sabah Erken Kalkmak İçin Denemeye Değer Tavsiyeler

Uyku alışkanlıklarımızın cilt sağlığımızı etkilediği su götürmez bir gerçek. Sabah erken kalkmak pek çoğumuz için halihazırda zor bir işken bir de uyandığımızda göz çevremizde şişlik, morluk, halkalar görmek istemeyiz. Bu durumlarla karşılaşmamak için bizlere ortalama 7-8 saatlik kaliteli bir uyku gerekiyor. Peki erken yatıp erken kalkmayı ve kaliteli bir uyku uyumayı nasıl başarırız?

   İşte tavsiyelerimiz…

uyanma

Motivasyon kaynağınızı düşünün.

   İlk olarak güne erken başlamaktaki amacınıza odaklanmalısınız. İşe vaktinde yetişebilmek mi? Sabah sporu yaparak bolca kalori yakmak mı? Ya da günlük rutininize eklemek istediğiniz bazı alışkanlıklar için zaman kazanmak mı? Amacınıza odaklanıp her gün erken kalkmanın sizi hayallerinize bir adım daha yaklaştırdığını kendinize hatırlatmalı ve motivasyonunuzun temelini bunun üzerine kurmalısınız.

Düzenli bir şekilde sabah erken kalkmak için, her günün ilk saatini bu amaç üzerine çalışarak geçirmeniz kendinize güveninizi artıracak ve sizi erken kalkmaya daha istekli hale getirecektir.

Sabah erken kalkmak için erken uyumak gerekir.

kitap

   Erken yatmak kolay olsa da erken uyumak her zaman kolay olmayabiliyor. Geç yatma alışkanlığına sahipseniz, erken yatmaya başladığınız ilk günlerde muhtemelen yatakta en az 1-2 saat dönüp duruyorsunuzdur.

Böyle bir sorunla karşılaşıyorsanız telefon, tablet ya da televizyon gibi mavi ışıklı ekranlara bakmak yerine biraz kitap okumanız uyku kaliteniz açısından faydalı olacaktır. Çünkü gün ışığıyla benzer özelliğe sahip bu ışığa maruz kaldığımızda zihnimiz gece olduğunu algılamakta güçlük çekiyor.

Bu yüzden hiçbir elektronik eşyanın ışığının yanmadığı karanlık bir odada uyumaya çalışmak daha kolay olacaktır.

loş-ışık

Melatonin daha genç görünen bir cilt sağlar.

    Karanlıkta uyumak melatonin hormonunun normal düzeyde salgılanmasını sağlar. Elektroniklerin ışığını ve perdeleri kapatmak bu yüzden önemlidir. Gece 23.00 ile 02.00 saatleri arası melatonin hormonunun en yoğun şekilde salgılandığı zaman dilimidir.

Bu hormonun nimetlerinden olabilecek en yüksek safhada faydalanabilmek için bu saatleri uykuda geçirmemiz gerekiyor. (Her gün 23.00’ten  önce uyumak istemeseniz bile en azından haftanın 3 günü denemelisiniz.) Melatonin genç görünümlü bir cildin yanı sıra stresinizi azaltır ve bu sayede sabah erken kalkmak büyük bir sorun olmaktan çıkar.

kıyafet

Kıyafetlerinizi önceden seçin.

    Sabahları giysilerin karşısında düşünerek geçirilen zaman işe, okula veya gideceğimiz yere yetişememe kaygısıyla bizi strese sokar.

Eğer çabuk karar veremeyen biriyseniz bu stres daha yatakta gözünüzü açmadan gelip sizi bulur ve bu defa yataktan hiç çıkmak istemezsiniz. Bu durumdan kurtulmanın yolu ise ne giyeceğinize geceden karar vermek ve hazırlamak.

 Aynı şekilde gün içinde yapacaklarınızın planını bir önceki akşamdan yapmak sizi o günkü işlerinizi yetiştirebilmek için motive eder ve güne daha istekli başlarsınız. Fakat bu planı yatmadan hemen önce yapmamalısınız. Bu sizi strese sokup uykunuzu kaçırabilir.

alarm

Alarm konusunda kararlı olmalısınız.

   Alarm sesini kimse sevmez. O kadar ki alarm sesini en sevdiğimiz şarkı bile yapsak bir müddet sonra şarkıdan soğuruz çoğunlukla. Peki alarm sesini sevmiyorken neden yarım saat ya da bir saatlik süre için 3-5 kez alarm kurarız? Defalarca ertelenen alarm sadece her seferinde daha derin bir üzüntüyle uyanmamıza sebep oluyor. O halde alarmınızı sadece uyanmak istediğiniz saate kurun.

    Alarmı duyuyor, uyanıyor ama kalkmakta zorlanıyorsanız, telefon ya da saatinizi yatağınızdan uzakta bir yere koyun. Böylece susturmak için kalkmaya mecbur olursunuz.

   Ayrıca uyurken rem ve non rem döngülerinizi takip ederek sizi uyanmak istediğiniz saate yakın en uygun anda uyandıran uygulamalar da var.

pencere

Harekete geçmek için acele edin.

    Uyandınız anda hemen gerinme, su içme, yüz yıkama, pencere açma gibi hareketlerde bulunmanız uykunuzun açılmasını kolaylaştırır. Böylece yatağa ya da uykuya geri dönme isteğiniz azalır.

Gözünüzü açtığınız anda hemen hareket edin. Kimileri alarmın çalışıyla otomatik olarak yataktan fırlar, zihninin açılmasını beklemez. Bu eylem kimilerimizde kalktıktan sonra bir şaşkınlık ve sersemlik hali oluşturabilir. Bunu yapamasanız da yatağın içinde gerinme hareketleriyle yavaş yavaş doğrulabilir ve oyalanmadan yataktan çıkabilirsiniz.

   Gece erken uyuyabilmek ve sabah erken kalkmak konusunda verdiğimiz tüm bu tavsiyeler kaliteli bir uyku uyumanızı sağlamak için. Çünkü kaliteli uyku size dinlenmiş, genç ve ışıltılı bir cilt sağlar. Göz çevrenizde yaşadığınız şişlik, morluk, halka gibi sorunları azaltır. Sağlıklı ve genç görünümlü bir cilt için uyku saatlerinize ve uyku kalitenizi etkileyecek tüm değişkenlere özenli yaklaşmalısınız.

Bir cevap yazın

KAPAT