Cilt Bakımında Yapılan Hatalar

Cilt Bakımında Yapılan Hatalar

Cildimizi sağlıklı ve kusursuz bir görünüme kavuşturmak için birçok ürün kullanıyor, bakımımızı bir düzene oturtmak için onca çaba sarf ediyoruz. Yine de edindiğimiz yanlış bilgiler ya da zaman sıkıntısı sebebiyle cilt bakımında hatalı uygulamalar yaptığımız oluyor. Bu defa tüm çaba ve emeklerimiz boşa gitme tehlikesiyle karşı karşıya kalıyor.

Cilt bakımında yapılan yanlışlar

İşte cilt bakımında dikkat etmeniz gereken bazı noktalar:

          1
Siyah noktalar pek çoğumuzun ortak problemi ve onlardan kurtulmanın en sağlam ve sağlıklı yolu cilt temizliğinizi cilt tipinize uygun bir temizleyici ve tonikler aksatmadan yapmak. Fakat bu süreç bize uzun geldiğinden bazen kestirme yollara başvurmak istiyoruz ve siyah nokta bandı kullanıyoruz. Cilt bakımında en sık yapılan hatalardan biri bu. Çünkü bu bantlar maalesef cildin sadece üst yüzeyinde görünen kiri temizlemeye yetiyor.

Gözeneklerdeki tüm kiri çekebildikleri zamanlar da olmuyor değil. Ama bu boşlukları tonikle arındırsanız dahi çok kısa sürede yeniden dolan kirler bu sefer pütürcüklere dönüşüyor ve daha rahatsız edici bir hal alıyor.

cilt bakımında yapılan hatalar-3         2
Cildinizi temizlerken ya da duşta çok soğuk ya da çok sıcak su kullanmaktan kaçının. Yüzünüzü ılık suyla yıkamanız daha sağlıklı.

Duşta bir sıcak bir soğuk su kullanarak vücudunuzda dolaşımı hızlandırarak kendinizi daha zinde hissedebilirsiniz. Ama yüzünüzdeki deri vücudunuzdakinden daha ince olduğu için sıcak ya da soğuk su ( özellikle ikisi arka arkaya ) cildinizi yıpratabilir.

          3
Cildinizi çok iyi tanımıyorsanız, elinizdeki malzemelerin gerçekten doğal olduğundan ve cildinizin bunlara herhangi bir alerjik reaksiyon göstermeyeceğinden emin değilseniz, ayrı ayrı ne işe yaradıklarına dair detaylı bilgiye sahip değilseniz evde hazırlayacağınız maskelerden uzak durmanızı öneririz.

Doğal olduğu için cildinize zarar vermeyeceğini düşündüğünüz malzemeler cildinizin nem ve yağ dengesini bozabilir, yanma, tahriş yapabilir.

Aynı şey doğal yağlar için de geçerli. Cilt bakımında en önemli noktalardan biri kullandığınız ürünün içeriği. İçeriğinde ambalajın üzerinde yazanlar dışında bir madde olmadığından emin olabileceğiniz ve dermatolojik testlerden geçirilmiş ürünler kullanmanız daha risksiz ve sağlıklı olacaktır.

          4
Yaşlanma karşıtı önlemleri yaşlanma etkileri görülmeden almıyoruz ve bu da cilt bakımında sıkça yaptığımız hatalardan biri. Yaz kış güneşten korunmak, cilt bakımımızı düzenli bir şekilde uygulamak, göz çevresini kırışıklıklardan korumak için güneş gözlüğü kullanmak almamız gereken önlemlerin başında geliyor. Ayrıca erken yaşlarda uygun bir göz çevresi kremi kullanmak da önlem olarak faydalı olacaktır.

Cilt bakımında sık yapılan yanlışlar
          5
Peeling maskeler cildimizi derinden temizlemeye yarar fakat bu derin temizlik cilt yüzeyini korunmasız bırakabileceği için peeling uygulamasını çok sık yapmak cilde zarar verebilir. Ortalama 1-2 haftada bir yapılması gereken uygulamanın sıklığına, kullandığınız ürüne alıştıktan ve etkilerini iyice gözlemledikten sonra kendiniz karar verebilirsiniz. Ama bu sıklık kesinlikle haftada ikiyi geçmemeli.

Daha hassas ve ince yapıda cilde sahip olanlar peelingi daha seyrek ve nazikçe yapmaya özen göstermeliler çünkü aksi halde gözle görülmeyen çiziklere sebep olabilir.

         6
Yüzünüz için kullandığınız nemlendiriciyi göz çevrenize sürmemelisiniz. Göz çevresindeki deri daha ince ve farklı bir yapıdadır. Günlük nemlendiriciniz ya da gece kreminiz bu bölgeye sürüldüğünde ufak beyaz yağ bezeleri oluşmasına sebep olabilir. Göz çevresi için yaşınıza uygun ayrı bir krem kullanmalısınız.

Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir.

Cilde Zarar Veren Besinler Nelerdir?

Kafeinin Cilde Yararları ve Zararları Neler?

Selülit Oluşumuna Sebep Olabilecek Hatalar

Bir cevap yazın

KAPAT