Hassas Cilt Bakımı

Hassas Cilt Bakımı

hassas-cilt-2
Hassas cildin özellikleri nelerdir?

Hassas cilt genellikle genetik faktörler sebebiyle görülse de değişen iklimin etkileri, yiyeceklerimizdeki katkı maddelerinin artması, cilde yapılan yanlış uygulamalar( kozmetikte çeşit ve seçenek artık çok fazla olduğu için bu sebep artık daha sık görülür halde) hassas ciltli insanların sayısının artmasına neden oldu.

Hassas Cilt Tipinin Özellikleri Nelerdir?

Yanma, kızarıklık ve pul pul dökülme gibi belirtiler gösteren cilt tipidir. Kuru veya yağlı olabilir. Kılcal damarları yüzeye yakındır. Dış etkenlere karşı korumasız olduğundan çok çabuk hasar görebilir, lekelenebilir. Bariyer fonksiyonları bozuktur ve bu durumu düzeltmek için fosfolipit, seramid, peptid ve kolestrol içeren kremler hassas cilt sahiplerinin tercihleri arasında olmalıdır.

Hassas Cildi Nasıl Temizleriz?

Öncellikle alkol, paraben, parfüm içeren ürünlerden kesinlikle uzak durmalısınız. Temizleme sütleri hassas ciltler için daha uygundur. Fakat yine de bu ürünleri de alırken içeriğini mutlaka kontrol etmelisiniz. Desitil glikozit cildinizin soyulmadan temizlenmesini sağladığı için temizleyici ürünlerde bulunmasını tercih edebilirsiniz.

Cildiniz hassas ve yağlıysa temizledikten sonra alkolsüz bir tonik kullanabilirsiniz. Gül suyu hassas ciltler için yatıştırıcı ve kızarıklığı azaltıcı etkisi olan güzel bir toniktir.

hassas-cilt-1
Hassas cilde bakım nasıl yapılır?

Kuru ve hassas cilde sahip kişiler, peeling tanecikli yapısı sebebiyle ciltlerine hasar verebileceğinden bu uygulamadan kaçınmalı. Eğer hassas ve yağlı bir cildiniz varsa ve en azından birkaç haftada bir peeling yapmaya ihtiyaç duyuyorsanız daha hafif tanecikli yapıya sahip olan bir ürünü fazla bastırmadan yumuşak hareketlerle uygulamalısınız.

Haftada bir iki defa yatıştırıcı ve nemlendirici özelliği olan maske kullanımı hassas ciltler için uygundur.

hassas-cilt-3
Hassas cilt nasıl nemlendirilir?
Hassas Cildi Nasıl Nemlendiririz?

Hassas ciltler için yağ dengesini koruyucu, hassasiyeti, iritasyonu ve cildinizde oluşmuş bariyer bozukluklarını onaracak kremler kullanılmalıdır.

Bisabolol, meyan kökü, azulen, üzüm çekirdeği, yeşil çay gibi antioksidan içeren bitki özleri hassas cilt için kızarıklığı azaltıcı etki gösterir ve bu sebepten nemlendiricilerinizde bu özlerden birinin bulunması cildinize fayda sağlar.

Lekelenme ihtimali en yüksek cilt tipi hassas cilt olduğu için yüksek koruma faktörlü bir güneş koruyucuyu yaz kış düzenli bir şekilde kullanmayı kesinlikle ihmal etmemelisiniz.

*Hassas cildin bakımında dikkat edilmesi gerekenlerle ilgili bir diğer yazımız aşağıdadır.

Hassas Cilt Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

*Cilt tipinize göre nasıl makyaj malzemesi seçilir?

Doğru Makyaj Malzemesi Seçimi

Bir cevap yazın

KAPAT