Hassas Cilt Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hassas Cilt Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hassas cilt bakımı

Hepimizin cildi çok değerlidir ve özenle, dikkatle bakılması gerekir. Hassas cilt ise çok daha özen ve korumaya gereksinim duyar. Eğer hassas/alerjik, kızarık ya da çabuk kızaran bir cilde sahipseniz bu yaşamınızı büyük ölçüde etkiler. Soğuk bir yerden sıcak bir yere geçmeniz veya tam tersi durumlar, bulunduğunuz yerin oda sıcaklığından bir-iki derece dahi yüksek olması, gittiğiniz bir mekanda sizi yukarıdan ısıtan ısıtıcılar, sinirlenmeniz, utanmanız… Hepsi kızaran, hatta gittikçe domatese dönüşen yüzünüzle sizin için büyük sorundur.

Birisi yanağınızı sıktığında ortalama 15-20 dakika yanağınızda kırmızı parmak izleriyle gezeceğiniz düşüncesiyle insanlarla bu tip temaslardan kaçınırsınız. Dalgınlıkla boynunuzu falan sertçe kaşıdıysanız espriler gırla gider. Spor salonunda ‘’ ne kadar kızardım acaba?’’ diye düşünmeden edemez ama sonucun canınızı sıkacağını tahmin ettiğiniz için de aynalardan uzak durursunuz. Hayli zordur yani hassas cilt sahibi olmak.

hassas-cilt-bakımı-2

Hassas Ciltlerin Özellikleri

-Genellikle açık ya da çok açık tenlilerde görülür hassas cilt. Kızıl ya da sarı saçlılar bu durumdan en çok muzdarip olanlardır.

-İç ve dış etkenlerden kaynaklı ısı değişimleri cildin hızla kızarmasına sebep olur.

-Çok çabuk tahriş olur, kabarır veya pürüzlenir.

Güneş lekeleri ve çiller hassas cilt tipinde sık görülen durumlardandır.

Sivilce izi ve lekelerin tamamen yok olması, ton farklılığının çok olması sebebiyle diğer cilt tiplerine göre daha uzun sürer.

hassas-cilt-bakımı-3

Hassas Cilt Bakımı ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

-Cilt tipine uygun ürün kullanımı çok fazla önem arz etmektedir. Çünkü yanlış kullanılacak bir cilt temizleyici bile cildinizi yakabilir, soyabilir, batma, gerilme, kızarıklık gibi sonuçlar doğurabilir. Örneğin aynı anda hem hassas hem de yağlı bir cilde sahipseniz cildinize nem kaybettirmeyecek, sadece sebumu dengeleyecek ürünler kullandığınızdan emin olmalısınız. Çünkü hassas cilt için nem kaybı çok kısa sürelerde gözle görülür etkiler oluşturabilicek bir durumdur. Kullandığınız ürünlerin üzerinde ‘’hassas ciltler için uygundur’’ ibaresi olup olmadığına dikkat edin.

-Güneş yanığı ve lekelerinden korunmak için yaz-kış mutlaka yüksek faktörlü bir güneş kreminiz olsun ve 2-3 saatte bir tazeleyin. Özellikle yazın güneş gözlüğü ve şapkanız yanınızdan ayırmadığınız eşyalarınız haline gelmeli ve mümkün olduğunca gölgede kalmalısınız.

Hassas cilt-1

-Hamam, sauna,buhar odası, sıcak duş gibi yüksek ısılı yerler hassas cilt sahiplerinin kaçınması gereken ortamlardır.

-Yemeğinizi, çorbanızı ve sıcak içeceklerinizi mümkün olduğunca ılık tüketmelisiniz.(Özellikle rozasea hastalığına sahip olanlar)

-Maskelerinizi daha çok yatıştırıcı, matlaştırıcı etkileri olanlar arasından seçmeli, (yine de hassas cilt için uygun olup olmadığını kontrol edin) peeling gibi tanecikli bakım ürünlerini çok dikkatli ve seyrek kullanmalısınız.

-Havlu, temizleme pamuğu, peçete gibi yüzünüzü silmenize yarayan eşyaları kullanırken sert hareketlerden kaçınmalısınız. Ufak hareketlerle, yavaş ve nazikçe yüzünüze bastırmalısınız.

-İçinde ne olduğundan emin olmadığınız, alerjik etkide bulunabileceğinden şüphelendiğiniz gıdaları tüketmemeye özen göstermelisiniz.

– Nemlendiricinizi mümkünse yatıştırıcı, matlaştırıcı olanlardan seçmeli, eğer akne, leke gibi problemleriniz varsa ve bunlara yönelik nemlendiriciler kullanmak durumundaysanız su bazlı, hafif yapıda ürünler seçmelisiniz. Akne ve lekeler için kurutucu, soyucu etkisi olan ürünler hassas cilt için yoğun kızarıklık ve döküntü yapabilir.

hassas-cilt-bakımı-5

Hassas Ciltlerde Sık Görülen Hastalıklar

Hassas/alerjik cilde sahip olanlarda sık görülen rahatsızlıkların başında rozasea gelir. Kılcal damarların genişlemesi ve yüzeye çok yakın hale gelmesi sebebiyle sürekli ve yoğun kızarıklık problemi yaşatan hastalıktır.

Alerjik kontakt dermatit (cilt yanması), derinin alerjiye sebebiyet veren maddelerle direkt teması sonucu oluşur ve ciltte tahriş, yanma meydana gelir.

Atopik dermatit (ekzama), yine alerjen maddeyle temas ederek oluşur ve kızarıklık, kabarcık gibi etkiler gösterir.

Bunlar vb. şikayetleriniz varsa en kısa sürede mutlaka bir dermatoloğa gitmeli ve yardım almalısınız.

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız;

Cilt Lekeleri Çeşitleri, Nedenleri ve Çözümleri

Hassas Cilt Bakımı

Stres Cilde Nasıl Etki Eder, Zararları Nelerdir?

Bir cevap yazın

KAPAT