Hassas Cilt Ve Alerjik Cilt Ayrımı

Hassas Cilt Ve Alerjik Cilt Ayrımı

Hassas cilt ve alerjik cilt, çoğu zaman ‘’hassas & alerjik ciltler’’ şeklinde birlikte anılır. Bunun sebebi temel özelliklerinin aynı olması ve bu ciltler için üretilen ürünlerinin içeriklerinin benzerliğidir.

       Örneğin alerjik ciltler için üretilmiş bir temizleme losyonu, yalnızca hassas cilt sorunu bulunan kişilerin de kullanabileceği içeriğe sahip olabilir. Tabii bu her zaman böyle olacaktır diyemeyiz. Alerjik ciltler bile kullanabiliyorsa bu ürün hassas ciltlere zarar vermez diye bir mantık yürütmez doğru olmaz.

        Hassas ciltlerin de kendi içinde çeşitleri vardır. Alerjik ciltler için özel olarak üretilmiş ürünlerin içinde bulunan her madde her hassas cilde uygun olmayabilir. Hassas cilt ve alerjik cilt arasındaki fark derece derecedir.

hassas-alerjik-fark-4
        Hassas Cilt

        Çoğunlukla açık renkli, yüzey dokusu incelmiş, hafif kaşıntı, batışma ve gerginlik hissi olan cilttir. Güneş, sıcak, soğuk gibi dış etkenlerden kolayca etkilenerek kızarır.

         Eğer kuru ve hassas bir cilt ise (ki çoğunlukla böyledir) pul pul dökülmeler görülebilir.

        Fakat cilt hassasiyeti sadece kuru ciltlerde oluşmaz. Normal ciltte, karma ciltte ve yağlı ciltte de görülebilir. Hassas cilt ve alerjik cilt arasındaki farklardan biri de budur diyebiliriz. Hassasiyet (beraberinde alerjik bir durum görülmeksizin) tüm cilt tipleriyle birlikte görülebilir fakat alerjik ciltler aynı zamanda mutlaka hassas ciltlerdir.

hassas-alerjik-cilt-fark-2
         Düşük Toleranslı Cilt

        Cilt hassasiyetinin başlangıçta ve devam eden süreçte pek çok sebebi vardır. Fakat devam eden süreçte cildi yalnızca hassas bir cilt olmaktan çıkarıp düşük toleranslı bir cilt haline getiren sebepler çoğunlukla kullanılan yanlış dermokozmetik ürünler ya da kötü hava koşulları gibi dış etkenlerdir.

         Özellikle akne ve siyah nokta problemi sebebiyle cildi kurutucu, soyucu ürünler, peelingler kullanan kişiler hassas cilt ve alerjik cilt arasında kendiliğinden bir köprü kurmuş olur. Cilt alerjik hale gelmeden önce toleransı düşer ve bu aşamada pul pul dökülmeler, kaşıntılar, batışmalar artar.

         Ortam sıcaklığındaki birkaç derecelik fark, yenilen içilen şeylerin sıcaklığı gibi ufacık dış etkenler bile bu noktada cildin yoğun tepkiler vermesine sebep olur.

hassas-alerjik-fark-3
        Alerjik Cilt

       Hassas ciltle alerjik cilt arasındaki fark, cildin toleransının ne kadar düştüğüdür dedik. Cilt toleransı artık ciddi şekilde düşüş gösterdiğinde cilt bir alerjene bağlı olarak reaksiyon göstermeye başlar.

        Alerjik durum şişme, döküntü, sızıntı, egzama, ürtiker şeklinde görülebilir. Cildin neye tolerans gösteremediğini hangi bileşenden etkilendiğini anlamak üzere yapılan testler mevcuttur. Eğer alerjik bir cildiniz varsa mutlaka bir dermatoloğa başvurmalısınız. Bu noktada dermokozmetik ürünlerden ziyade doktorunuzun önereceği ilaçları kullanmalısınız.

          Hassas ciltler ve alerjik ciltler konusunda edindiğiniz bilgilerden sonra hassas bir cilde sahip olduğunuzu düşünüyorsanız aşağıdaki yazılarımızdan faydalanabilirsiniz.

https://perlelisse.com/hassas-cilt-bakimi-2/

https://perlelisse.com/hassas-cilt-bakimi/

https://perlelisse.com/cilt-lekeleri/

Bir cevap yazın

KAPAT