Karma Cilt Bakımı

Karma Cilt Bakımı

karma-cilt-1
Karma cildin özellikleri nelerdir?

Karma cilt tipinde t bölgesi yağlı, yanaklar kuru veya normaldir. Bu durum karma cildi bakımı en zor cilt tipleri arasına sokar.

Kuru bölgelerin çoğunlukla hassasiyet göstermesi ve pul pul dökülmesi sebebiyle, t bölgesi için kullanılması gereken yağlanmayı dengeleyici ürünler bu bölgelerde tahrişe ve kızarıklığa sebep olabilir. Bu karma cilt tipinin en büyük problemidir.

Eğer t bölgeniz ve yanaklarınız arasında ciddi farklılık varsa iki bölge için farklı ürünler kullanarak dengelemeye çalışmanız daha iyi sonuç verebilir.

Karma Cilt Nasıl Temizlenir?

Eğer karma cilde sahipseniz makyajınızı temizleme sütüyle çıkarmalısınız. Diğer makyaj temizleyiciler cildin kuru olan kısmında tahrişe yol açabilir.

karma-cilt-bakımı-2

Cilt makyajdan büyük ölçüde arındıktan sonra karma cilt tipine uygun yapıda bir jel veya köpük temizleyiciyle cildinizi temizleyebilirsiniz. Bu işlemden sonra alkol oranı düşük bir tonikle t bölgesini derinlemesine temizleyebilirsiniz. Yağ emici mendiller de kısa vadede cildinizdeki yağdan kurtulmak için çözüm aracı olabilir.

Karma Cildi Nasıl Nemlendirmeliyiz?

Temizleme işleminin ardından 5-10 dakika bekleyip (yanaklarınız çok kuruysa beklemeden nemlendirmeniz cilt yüzeyindeki nemi hapsetmeniz açısından daha iyi olur) gündüz için mineral içerikli bir krem, gece içinse jel formunda su bazlı bir krem uygulayabilirsiniz. Yaşınıza ve cildinizin ihtiyacına göre karma cilt tipine uygun anti-aging bakım kremlerini de nemlendirici olarak kullanabilirsiniz.

karma-cilt-3
Karma ciltler nasıl nemlendirilir?

Karma ciltler için nemlendirme konusunda önemli noktalardan biri kremi kuru bölgelere sürüp, yağlı bölgelere sadece elinizde kalanı uygulamaktır. Yanaklarınız normal veya az kuruysa ve su bazlı bir krem kullanıyorsanız nemlendiricinizi bu şekilde uygulayabilirsiniz. Fakat karma cilt tipinde sık görüldüğü üzere yanaklarınız çok kuruysa ve bu bölgelere yağ bazlı nemlendirici kullanıyorsanız bu kremi veya serumu t bölgenize sürmemelisiniz. T bölgesi için jel formunda su bazlı bir nemlendiriciyi günde 1 defa ihtiyaca göre kullanmalısınız.

Ayrıca karma cilt tipine uygun bir güneş koruyucu kremi düzenli şekilde kullanmayı kesinlikle ihmal etmemelisiniz.

Maske ve Peeling

Cildinizin yağlılık ve kuruluk durumuna göre haftada bir iki defa maske yapabilirsiniz. Yağlı bölgeler için kil maskesi, kuru bölgeler için nem maskesi kullanılması karma cilt tipi için daha uygundur. Ayrıca peeling yaparken (yanaklarınız çok kuruysa) hassas bölgelere uygulamaktan kaçınmalısınız.

*Cilt tipinize göre nasıl makyaj malzemesi seçmeniz gerekiyor?

Doğru Makyaj Malzemesi Seçimi

*Yüz şekline göre nasıl makyaj yapmalısınız?

Yüz Şekline Göre Makyaj

Bir cevap yazın

KAPAT