Kuru Cilt Bakımı

Kuru Cilt Bakımı

Kuru cilt bakımı özen ve süreklilik isteyen bir cilt tipidir. Tüm cilt tiplerinde düzenli bir bakım önemli olsa da kuru cilt çoğu zaman ekstra nemlendirmeye ihtiyaç duyar ve ihmal ettiğinizde kaydettiğiniz aşamada çok çabuk gerilersiniz.

kuru-cilt-bakımı-1

Kuru Cilt Tipinin Özellikleri Nelerdir?

Gerilme, pul pul dökülme ve cansız, mat bir görünüm bu cilt tipinin en temel problemleridir. Cildin kuruluk seviyesi arttıkça hassasiyet görülmeye başlar ve kızarıklık, kaşıntı gibi sorunlar eklenir. Öncelikli amaç cildin bu seviyeye gelmesine engel olmaktır.

Genellikle otuz yaş üzerinde görülür ve çoğu zaman kuruluktan dolayı yüzdeki çizgiler belirginleşir ve yaşlanma etkileri erken görülmeye başlar.

Kuru Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Su içmek cildinizin nem dengesinin normale dönüşmesine fayda sağlar. Fakat su dışarıdan cildinizle temas ettiğinde cildinizin nem kaybetmesine sebep olur. Bu yüzden banyoda mümkün olduğunca kısa kalmalı, sıcak sudan uzak durmalı, yüzünüzü ılık suyla yıkamaya özen göstermelisiniz. Temizleyici olarak suyla temizlemek yerine temizleyici sütler kullanmak sizin için daha faydalı olur. Hem yağ hem su bazlı bir temizleyici ya da yağ bazlı ve su bazlı iki temizleyiciyle peş peşe yapacağınız cilt temizliği de kuru cilt için uygun olacaktır.

Toniğiniz mutlaka alkolsüz olmalıdır. Gül suyu veya bitki özleri içeren tonikler kuru cilt tipine nemi korumasında yardımcı olur.

kuru-cilt-bakımı-2

Nemlendirme konusu bu cilt tipinde en önemli kısımdır. Hyaluronic asit suyu tutma özelliği açısından etkili bir maddedir ve nemlendiricinizde, serumunuzda, nem maskenizde olması oldukça fayda sağlar. Temizleyici ve toniği uyguladıktan 1-2 dakika sonra cildiniz hala nemliyken yüzeyde kalan nemi cilde hapsetmek için hemen bir nemlendirici sürmek kuru cilt için önemli. Cilt tipinize uygun bir jel nemlendirici üzerine nemlendirici serum sürebilirsiniz. Jel nemlendiriciler alt tabakalara inerek cildinizin serumdan daha çok fayda sağlamasında etkili olur. Ya da yine jel nemlendirici üzerine yüz yağı kullanabilirsiniz. Veya serum üzerine mousturizer krem kullanabilirsiniz. Bu yöntemlerin hepsi kuru cilt tipi için nemi daha etkin bir şekilde tutmada etkilidir. Yaşınıza göre anti-aging bir gündüz ve gece kremini nemlendirici olarak kullanabilirsiniz. Anti-aging kremler genellikle E vitamini ve Koenzim Q10 içerdiklerinden cildinizin elastikiyetini geri kazanmasına yardımcı olacaktır.

kuru-cilt-bakımı-3

Güneş koruyucunuzu yağlı olanlar arasından arasından seçebilirsiniz. Gün içinde güneş kreminizi tazelemek cildinizi nemlendirmeye yetmiyorsa yanınızda ekstra bir nemlendirici krem bulundurabilirsiniz.

Haftada bir iki defa peeling ve maske uygulamak tüm cilt tipleri gibi kuru cilt için de gereklidir. Fakat pütürlü yapıya sahip peelingler veya AHA (meyve asidi) içeren maskeler bu cilt tipi için hasar verici etki yaratacağından yumuşak yapılı, cildinizin nemi hapsetmesine yardımcı olacak ürünler tercih etmelisiniz.

*Cilt tipinize göre nasıl makyaj malzemesi seçmeniz gerekiyor?

Doğru Makyaj Malzemesi Seçimi

*Yüz şeklinize göre nasıl makyaj yapmalısınız?

Yüz Şekline Göre Makyaj

Bir cevap yazın

KAPAT