Normal Cilt Bakımı

Normal Cilt Bakımı

Çoğumuz normal cilt birçok avantaja sahip olduğu için bu cilt tipine sahip insanlara imrenerek bakarız. Eğer normal bir cilde sahipseniz oldukça şanslı sayılırsınız. Günlük bakım rutinlerinizde herkes gibi genel kaidelere uymanız gerekse de ürün seçiminde sizin için daha geniş bir yelpaze vardır.

normal-cilt-bakımı-2

Normal Cilt Özellikleri Nelerdir?

Genel olarak yağlanma, kuruma, kızarıklık, siyah nokta, geniş gözenek ve sivilce gibi sorunlardan uzaktır normal cilt. Elbette hava kirliliği, sigara dumanı, güneş, mevsim değişiklikleri, kullanılan dermotolojik veya kozmetik ürünler zaman zaman bu cilt tipinde hafif yağlanma ya da kuruma, sivilce veya kızarıklığa sebep olabilir. Normal cilt hiçbir problem göstermeyen, hiçbir bakıma ihtiyacı olmayan, tamamen pürüzsüz ve gergin, yumuşak cilt demek değildir. Tabii ki kusursuz görünen normal cilt de vardır ama yaşanılan kuruluk, yağlanma ya da sivilce gibi problemler daha yoğun ya da daha az nemlendirici kullanarak ya da daha derinlemesine temizleyen bir temizleyici kullanarak birkaç gün içinde geçiyorsa o cilt için normal cilt diyebiliriz.

normal cilt-2
Normal cildin bakımında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?
Normal Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Her cilt tipinde olduğu gibi normal cilt için de günde iki kez cildi temizleme işlemi gereklidir. Jel, köpük, temizleme sütü gibi farklı yapıda ürünlerin hepsi normal cilt tipi için uygundur. Burada kişinin cildini tanıması devreye giriyor. Eğer jel yapıda ürünler bir süre sonra hafif kuruluk yapmaya başlıyorsa daha yumuşak yapıda ürünler kullanmalı, tam tersi temizleme sütleri hafif yağlı his bırakıyorsa jel yapıda olanlara yönelmelisiniz. Cildinizin dengesini bozacak kadar aşırıya kaçmadan dönemsel olarak cildinizin o anki ihtiyacına göre iki farklı temizleyici kullanabilirsiniz.

Tonik kullanımı normal cilt tipi için de gereklidir. Çünkü hiçbir cilt tipi kalıcı değildir ve şu anda normal boyutta görünen gözenekleriniz eğer cildinizi iyi temizlemezseniz geniş gözeneklere dönüşebilir. İyi bir cilt temizliği için temizleyicinin ardından tonik sürmek her cilt tipi için şarttır.

Nemlendirici olarak daha çok su bazlı ürünleri tercih etmenizde fayda var. (Yaşınıza ve cildinizin leke, kırışıklık durumuna göre nemlendirici olarak anti-aging krem de kullanabilirsiniz) Su bazlı ürünler cildinizin normal olan yağ dengesini bozmadan nemlendirmenize yardımcı olur. Geceleri de yine temizleyici ve toniğinizi kullandıktan sonra onarıcı bir bakım kremi ya da serum kullanmalısınız.

normal-cilt-bakımı-3

Güneş koruyucusu olarak yine nemlendiriciniz gibi yağsız bir ürün tercih etmelisiniz. Cildinizi yağlı hissettiğiniz bazı günlerde nemlendirici yerine sadece güneş kremi de sürebilirsiniz. Ama genel olarak hem nemlendirici hem güneş koruyucu krem kullanmanızda fayda var.
Normal cilt tipi için peeling sıklığı haftada bir iki kezdir. Ayrıca haftada bir iki kere yine cilt tipinize uygun, cildinizin fazla kurumasına ya da yağlanmasına sebep olmayacak bir maske uygulamalısınız. Ürünlerin üzerinde yazan kullanım sıklığı önerisine birkaç hafta uyduktan sonra cildinizin verdiği tepkilere göre sıklığını azaltabilirsiniz. Peeling ve maskeler cildinizin üzerinden bir katman götürdüğü için artırmanız sakıncalı olabilir. Haftada üç defadan fazla peeling ya da haftada iki defadan fazla maske yapmanız cildinizin yapısını bozabilir.

*Cilt tipinize göre nasıl makyaj malzemesi seçmeniz gerekiyor?

Doğru Makyaj Malzemesi Seçimi

*Yüz şekline göre makyaj yapmanın sırları.

Yüz Şekline Göre Makyaj

Bir cevap yazın

KAPAT