Yağlı Cilt Bakımı

Yağlı Cilt Bakımı

yağlı-cilt-1

Yağlı cilt, bakımı zor cilt tiplerinden biridir. Çoğunlukla erken yaşlarda görülür ve akne problemiyle birlikte seyreder. Yağlı cilt tipinin değişmesi uzun zaman alabilir ama düzenli bir bakımla yağlanmayı yüksek oranda kontrol altında tutmak mümkündür.

Yağlı Cilt Tipinin Özellikleri Nelerdir?

Geniş gözenekler, siyah noktalar ve parlama yağlı cilt tipinin en büyük problemleridir. Akne probleminin de beraberinde görülmesiyle cilt bakımı iyice zorlaşır. Akneler için kullanılacak salisilik asit içeren ürünler ciltte soyulma ve benzeri etkiler gösterebilir ve bu durum cildin günlük bakımında kullanılacak ürünlerin içerikleri ve özellikleri konusunda kafa karışıklığı yaratabilir.

yağlı-cilt-bakımı-1

Salisilik asit yağlı cilt tipi için temizleyici ürünlerde kullanılan ve yağlanmayı azaltıcı etki gösteren bir madde.Bu yüzden % 2 civarında salisilik asit içeren temizleyici ürünler cildinizin yağ dengesini sağlamak konusunda size yardımcı olabilir. Fakat akne söz konusu olduğunda buna yönelik kullanılan ürünün içerisinde salisiliğin yüzdesi %4 civarına çıkabilir. Bu da cildinizin yapısına göre soyulma ve tahriş gibi sonuçlar doğmasına sebep olabilir.(Ürün içerisindeki salisilik asidin yüzdesi ve kişinin cilt yapısı burada değişken konumundadır) Eğer yağlı cilt, siyah nokta, geniş gözenekler ve parlama dışında ciddi bir akne problemini de yanında taşıyorsa mutlaka bir dermatologdan yardım almalısınız.

Yağlı Cilt bakımı Nasıl Yapılır?

Yağlı cilde sahip kişiler bazen cilt temizliği konusunda aşırıya kaçma eğilimi gösterebiliyor ve yüzlerini günde iki defadan fazla temizlemek gibi bir hataya düşebiliyorlar. Yağlı cilt günde iki defa temizlenmelidir ve akne probleminiz olmasa, sadece parlama sorunu yaşıyor olsanız bile cildinizi yatıştırıcı, matlaştırıcı yumuşak bir temizleyiciyle temizlemeniz yağlı cilt için daha uygundur. AHA (Alfa Hidroksi Asit – Meyve Asidi) ve BHA (Salisilik Asit) içeren ürünler, cildinizi etkin bir şekilde temizleyecek ve yağlanmasını dengeleyecektir.

yağlı cilt-2
Yağlı Cildin Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Cildinizi uygun bir temizleyiciyle temizledikten sonra mutlaka tonik kullanmalısınız. Yine temizleyicinizde olduğu gibi yatıştırıcı özelliği olan alkolsüz bir tonik siyah noktalarınızın temizlenmesine yardımcı olacaktır. Böylece siyah noktalardan temizlenen gözenekleriniz daha küçük ve sıkı görünecektir.

Nemlendirici kullanmamak da yağlı cilt tipine sahip kişilerin sık yaptığı hatalardan biridir. Cildinizi temizleyip tonikledikten 15-20 dakika sonra su bazlı, hafif yapıda bir nemlendirici sürmelisiniz. İhtiyaç olmadığını düşünüyorsanız gece sürmeyebilirsiniz. Geceleri cildinizi yavaş yavaş soymaya, üst katmanları atmaya yaraması için AHA içeren nemlendirici kremler kullanabilirsiniz.

Güneş koruyucu kremler de yağlı cild sahip kişilerin kullanmaya çekindikleri ürünler arasındadır. Oysa UV ışınları cildinizde yağlanmayı tetikler ve yüzünüzde bir güneş koruyucu yoksa bu durumda cildiniz daha çok yağlanır. Yağsız bir güneş kremini zaman zaman cildinizin ihtiyacına göre altına nemlendirici sürmeden tek başına da kullanabilirsiniz. Ama dışarı çıktığınız her gün mutlaka kullanmalısınız.

Haftada bir-iki gün meyve asidi içeren bir peeling ve kil maskesi de cildinizin temizlenmesine, arınmasına ve dengelenmesine yardımcı olacaktır.

*Cilt tipinize göre nasıl makyaj malzemesi seçmeniz gerekiyor?

Doğru Makyaj Malzemesi Seçimi

*Yüz şeklinize göre nasıl makyaj yapmalısınız?

Yüz Şekline Göre Makyaj

Bir cevap yazın

KAPAT