Doğru Nemlendirici Seçimi Yapmanız İçin İpuçları

Doğru Nemlendirici Seçimi Yapmanız İçin İpuçları

Cilt bakımının temel adımlarından biri cildin nem ihtiyacını karşılamaktır. Doğru nemlendirici seçebilmeniz için öncelikle cilt tipinizi biliyor ve cildinizi iyi tanıyor olmanız gerekiyor.

Peki aynı anda birden fazla problemle mücadele ettiğiniz bir cildiniz varsa ve bu durum, doğru nemlendirici kullandığınızdan emin olmanıza engel oluyorsa hangi kıstaslar sizi doğru sonuca götürür?

doğru-nemlendirici

Doğru nemlendirici seçimi nasıl yapılır?

Örneğin aynı anda yağlıya dönük hafif akneli ve hassas bir cildiniz varsa ve cildinizdeki bir sorunu çözmeye çalışırken diğerinin daha kötüye gidip gitmediğinden emin olamıyorsanız, doğru nemlendirici kullanıp kullanmadığınızı öğrenmek için aşağıdaki ölçütlere dikkat etmeli ve cildinizde gözlemlemelisiniz.

Not: Unutmayın, cildiniz için kullandığınız herhangi bir ürünün işe yarayıp yaramadığını görmek için en az 3-4 hafta kullanmanız gerekir. Fakat bazı ürünlerin oluşturduğu etkiden, cildinize uygun olmadığını daha kısa sürede anlayabilirsiniz. İşte bu etkiler…

doğru-nemlendirici-4

Nemlendiriciniz bunları yapıyor mu?

Hassas bir cilde sahipseniz ve kullandığınız ürün kaşıntı, gerilme, kızarıklık gibi etkiler gösteriyorsa muhtemelen sizin için doğru nemlendirici değildir. Bu durumda daha hafif yapılı ve hassas ciltler için özel olarak üretildiğinden emin olduğunuz, yatıştırıcı özelliği bulunan ürünlere yönelmelisiniz. Eğer hassas bir cilde sahip olmamanıza rağmen bu semptomlarla karşılaştıysanız içeriğindeki bir maddeye karşı alerjiniz olabilir.

Akneli ya da akneye meyilli ciltler, bu duruma karşı özel olarak üretilmemiş nemlendiriciler kullandığında (özellikle de yağ bazlı bir ürünse) akne, siyah ve beyaz noktalarında artış görürler. Tabii akneye meyilli bir cildiniz olmasa da cilt tipiniz için fazla yağlı bir nemlendirici kullanıyorsanız yine aynı durumla karşılaşabilirsiniz.

Eğer akneye meyilli bir cilt tipiniz yoksa daha az yağlı veya su bazlı bir nemlendirici kullanmanız akneden uzak kalmanız için yeterli olacaktır. Akneli veya akneye meyilli bir cildiniz varsa sizin için doğru nemlendirici ‘’non acnegenic  veya ‘’non comedgenic’’ ibaresi bulanan ürünler.

doğru-nemlendirici-1

Normal bir cilde sahipseniz, kullandığınız ürünün cildinize yaptığı bakımdan hoşnutsanız ( daha yumuşak, derinlemesine nemlendiğini hissetme vb.) fakat cildiniz normalde göründüğünden daha yağlı görünüyorsa muhtemelen sizin için doğru nemlendirici o değil.

Yumuşaklık ve esneklik hissi hoşunuza gitse de, ürün sizin cildiniz için fazla yağlı kalıyorsa büyük ihtimalle bir süre sonra siyah ve beyaz noktalar da oluşmaya başlayacaktır. Daha az yağlı ya da yağsız bir nemlendirici kullanmanız sizin için faydalı olacaktır.

Düzenli bir şekilde nemlendirici kullanıyorsanız ama bir türlü istediğiniz esnek, yumuşak, pürüzsüz görünümlü cilde erişemiyorsanız, cildinizin derinlemesine nemlendiğini hissetmiyorsanız, hala pul pul görüntüler oluşuyorsa, kuru ya da çok kuru bir cilde sahipsiniz demektir. Bu durumda daha yağlı ve yoğun besleyici içeriğe sahip ürünler sizin için daha uygun olacaktır.

Ekstra serum ve yağ gibi seçenekleri de değerlendirebilirsiniz. Ayrıca kuru olmasının yanında hassas da bir cildiniz varsa, kullandığınız ürünün sizin için doğru nemlendirici olmasının birincil şartı, hassas ciltler için uygun olarak üretilmiş olduğundan emin olmanız.

doğru-nemlendirici-2

Fondöteninizin cildinizde duruşu size ipucu veriyor.

Doğru nemlendirici kullanıp kullanmadığınızı anlamanın bir yolu da üzerine sürdüğünüz fondötenin görüntüsü. Elbette bu noktada cilt tipinize uygun yapıda bir fondöten seçip seçmediğiniz meselesi de bir değişken görevi görüyor. Fondöteniniz cildinizle bütünleşmiyor, üzerinde kalıyor, hatta dağılıp parçalanıyorsa bu durumda ya nemlendiriciniz cildiniz için ağır ya da fondöteniniz.

Cildinizin nemlendiriciyi emdiğinden eminseniz fondöteninizi değiştirmeniz gerekiyor. Fakat fondötenin sizin cildiniz için uygun olduğundan eminseniz cildinizin daha kolay emeceği, yüzeyinde kalmayacak, hafif yapılı bir nemlendiriciye geçmeniz daha iyi olacaktır.

Cilt tipinize göre cildinize nasıl bir bakım uygulamanız gerektiğini merak ediyorsanız, cilt tipleri sayfamız aşağıdadır.

CİLT BAKIMI

Akneli ciltlerin bakımıyla ilgili yazımız aşağıdadır.

Akne Nedir ve Akneli Ciltlerde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Doğru fondöten seçimi konusunda size yardımcı olabilecek yazımız aşağıdadır.

Doğru Makyaj Malzemesi Seçimi

Bir cevap yazın

KAPAT