Kışın Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Kışın Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Yaz aylarında güneş ve denizin etkisiyle yıpranan, lekelenen cilt, kışın kuru havanın etkisiyle hasar görür. Kışın cilt bakımı, yazınki koruma temelli bakıma göre daha çok hasar gidermeye yöneliktir.

kışın-cilt-bakımı-3
Arınma

Kış ayları, güneşin cildinizde yarattığı etkilerin azalması sebebiyle ölü derilerin atılmasını sağlayan işlemler için daha uygundur. Peeling ya da cildinizde soyulmaya sebep olacak leke giderici bakımlar, kışın cilt bakımı diyince ilk akla gelenlerdir. Lekelenmeler erken müdahale edilmediğinde kalıcı ya da giderilmesi zor hale geldiği için kış başlangıcında leke, kırışıklık ve sarkma gibi problemlerle hemen mücadeleye başlamak gerekir.

kışın-cilt-bakımı-2

Nemlendirme

Soğuk hava cildimizin kurumasına sebep olduğu gibi, kalorifer, klima vb. ısınma araçlarından çıkan kuru hava da aynı sonuçları doğurur. Evinizde, ofisinizde havayı nemlendirecek bir alet bulundurmanız iyi olur.

Tabii bu, kuru havaya maruz kalmaktan kaçmak için yeterli olmayacaktır. Bu yüzden kışın cilt bakımı için yaz aylarında kullandığınızdan daha yoğun ve besleyici içeriğe sahip bir nemlendirici kullanmalısınız.

Su sıcaklığı

Sıcak suyla yapılacak bir banyo kış aylarında çok cazip gelse de maalesef bu işlem koruyucu tabakayı zedeleyeceğinden sıcağa yakın ılık bir suyla duş almayı kışın cilt bakımı alışkanlıklarınız arasına eklemeniz daha faydalı olacaktır.

kışın-vücut-bakımı-7
Yağlar

Duş sonrası normalde yüzünüze ve vücudunuza daha hafif yapıda nemlendiriciler yeterli geliyor olabilir fakat kışın cildinizin durumuna göre hafif yapıda nemlendiriciler yerine (ya da yanında) yağ ve serum kullanmanız daha faydalı olabilir.

Kışın cilt bakımı yapmak için, normal ciltliyseniz kuruya dönük normal, kuru ciltliyseniz çok kuru ve aşırı hassas ciltliymişsiniz gibi ürün seçimi yapabilirsiniz. Cildinizin nem dengesine göre, normalde kullandığınız ürünlerle kış için aldıklarınızı dönüşümlü kullanabilirsiniz. Hyalüronik asit, gliserin ve shea yağı gibi yoğun nemlendirici özelliği olan maddeler içeren ürünler kışın cilt bakımı için daha uygundur.

kışın-cilt-bakımı-4
El ve ayak bakımı

Kışın cilt bakımı konusunda dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de el ve ayak bakımıdır. Eller vücudumuzun diğer bölgelerine göre suyla daha haşır neşir olduğundan ve sürekli havayla direkt temas ettiğinden nemini kaybetmeye daha yatkındır  ve kuru hava da bu kaybı hızlandırır. Normalde kullandığınız kremlerden daha doğun besleyici kremlerin yanı sıra eldiven kullanmanız el ve tırnaklarınızı koruyacaktır.

Ayaklar ise yaza göre çok daha fazla ayakkabı içinde kaldığından yumuşamaları için günde iki defa nemlendirmeniz iyi olacaktır. Eğer buna vakit ayıramıyorsanız, geceleri kalın bir nemlendirici sürüp pamuklu çorap giyerek yatmanız ayaklarınızın yumuşamasına yardımcı olacaktır.

kışın-cilt-bakımı-8

Dudaklar

Kışın cilt bakımı, kalın yapıda nemlendiricilere yönelirsek daha etkili hale gelir dedik. Tabii ki buna dudaklar da dahil. Nemlendirici rujlar yerine dudak balmı kullanmanız dudaklarınızın çatlamasını önlemek açısından daha faydalı olacaktır.

Vücut bakımı ile ilgili yazımız aşağıdadır.

Vücut Bakımı Nasıl Olmalı?

Cilt bakımında sık yapılan hatalar ile ilgili yazımız aşağıdadır.

Cilt Bakımında Yapılan Hatalar

Pürüzsüz bir cilt için neler yapılması gerektiği ile ilgili yazımız aşağıdadır.

Pürüzsüz Cilt İçin Öneriler

Bir cevap yazın

KAPAT