Regl Döneminde Cilde Nasıl Bakılmalı?

Regl Döneminde Cilde Nasıl Bakılmalı?

Cildimiz regl dönemlerinde hassaslaşır, yağlanır ya da kurur, değişime uğrar. Birçoğumuzun sıklıkla karşılaştığı durumlara çözüm olacak güzellik tüyolarını bu yazımızda sizlerle paylaştık. Ekstra özen ve koruma isteyen regl döneminde cilde nasıl bir bakım uygulamalıyız?

makyaj

Işıltınızı kaybetmeyin.

Genellikle regl döneminde cilde bir donukluk ve solgunluk gelir. Bu durumu çözmek için aydınlatıcı parçacıklar içeren serum, nemlendirici ve yüz maskelerine yönelmelisiniz. Örneğin yeşil çay antioksidan özelliği taşıdığından yeşil çaylı bir yüz maskesi ışıltınızı geri kazanmanıza yardımcı olabilir. Eğer cilt bakım ürünlerinden pek fayda göremez ya da elinizin altında olmadığından onlara ulaşamazsanız ıslak bitişli kapatıcı ve fondötenlere de yönelebilirsiniz.

Yağ seviyesini kontrol altına alın.

Regl döneminde cilde yağlanmasını kontrol altına alacak ürünler kullanmalısınız. (Cildi regl döneminde kuruma eğilimli olanlar hariç) Anti-inflamatuar özelliklere sahip  pH değeri düşük ürünler arayın. Akne eğilimli ciltler için tasarlanmış salisilik asit içeren ürünleri de kullanabilirsiniz. Bunlar gözeneklerinizi temiz tutmanıza ve genişlemiş görünümlerinin düzelmesine de yardımcı olacaktır. Ayrıca kükürt maskeleri gözeneklerinizi temizlemede ve bakterilerin daha fazla sivilceye neden olmasını önlemede büyük bir fark yaratabilir.

göz-çevresi

Göz çevresine masaj

Uyandığınızda yüzünüzün ve özellikle göz çevrenizin şişmiş hali hemen koşarak yatağa dönme isteği uyandırır. Fakat şişlikleri hafifletmek mümkün. Regl döneminde cilde nazik yaklaşmak çok önemli. Yüzünüzü yuvarlak hareketlerle nazikçe yıkamanız ve göz çevrenize hafifçe masaj yaparak süreceğiniz göz kremi, su tutmuş bölgeleri yatıştıracaktır.

nemlendirme

Cildinizin kurumasını durdurun.

Regl zamanı kimilerimizin cildi daha yağlı hale gelirken kimilerimizin de daha kuru hale gelir ve hatta pul pul olur. Regl döneminde cilde normalde kullandığınızdan daha yoğun içeriğe sahip bir nemlendirici sürmek faydalı olacaktır.

Hatta yetersiz kaldığını düşünüyorsanız normalde sürdüğünüzden daha sık aralıklarla sürebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken, kullandığınız yoğun içerikli nemlendiricinin gözeneklerinizi tıkamadığından emin olmanız.

Makyaj malzemesi seçimi

Eğer cildi kuruyanlardansanız, regl döneminde cilde toz makyaj malzemelerinden ziyade likit ya da krem malzemeler uygulamanız daha etkili sonuç almanızı sağlar. Göz çevrenizdeki şişliği kontrol altına almak için far bazı üzerine uygulayacağınız bir krem far oldukça işinize yarayacaktır.

Güneşten korunmaya dikkat

Cildiniz normalde olduğundan daha hassas hale geldiğinden, regl döneminde cilde yansıyan güneş ışınları her zamankinden daha çok hasar verebilir. Normalde SPF etkisi olan makyaj malzemeleri cildinizi yanık ve lekelerden korumaya yetiyor olabilir fakat regl döneminde bu koruma yetersiz kalabilir. Bu yüzden regl döneminizde ve bu dönem yaklaşırken makyajınızın altına mutlaka güneşten koruyucu krem sürmelisiniz.

saç-kurutma

Saçlarınızı sıcak havadan koruyun.

Bu dönemde saçlar kurur ve hacmini kaybeder. Üstüne bir de kuru saçlıysanız çok daha özenli olmak durumundasınız. Saçlarınızı yüksek ısılardan korumalısınız. Duş sonrası saçlarınızı soğuk ya da düşük ayarda kurutmalısınız. Ayrıca hacim, parlaklık, nem kazandıran serumlar ve ürünler de size yardımcı olacaktır.

Cilt bakım rutininizi aksatmayın.

Regl döneminde cilde yapmak zorunda kaldığınız ekstra bakımın zahmetinden kurtulmak için, normalde uyguladığınız cilt bakım rutininizi aksatmamaya çalışın. Özellikle cildinizi düzenli şekilde nemlendirmeniz regl döneminde aşırı kuruyan bir ciltle karşılaşmanıza engel olacaktır.

tahıl-meyve

Beslenme tavsiyeleri

Regl döneminde cilde dışardan yapılan uygulamaların etkisi yüksek ama beslenmenin de cildin sağlığı ve güzelliği üzerindeki etkileri yadsınamayacak kadar çok. Keten tohumu, soya ürünleri, tahıl ve baklagiller gibi fitoöstrojen içeren besinler düşük östrojen seviyenizi yükseltmeye yardımcı olur.

Ayrıca üzüm suyu, soğan, patates, kahve, şarap ve bitter çikolata yüksek oranda polifenol (antioksidan) içermesi sebebiyle vücudunuzun rahatlamasına yardımcı olur.

Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir.https://perlelisse.com/saclarimizla-ilgili-sasirtici-bilgiler/

https://perlelisse.com/egzersiz-sivilce-olusumu/

https://perlelisse.com/cilde-zarar-veren-besinler/

Bir cevap yazın

KAPAT