Akne Nedir ve Akneli Ciltlerde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Akne Nedir ve Akneli Ciltlerde Nelere Dikkat Edilmelidir?

      Kimilerimiz için ergenlik dönemi kabusu, kimilerimiz içinse ergenlikten bu yana devam eden bir sorun akne. Kendisinden kurtulup geride bıraktığı kırmızı izler ve çukurlarla mücadele edenlerimiz de çok tabii. İyileşmesi hayli zaman aldığı için psikolojik etkileri de oluyor ister istemez. Maalesef kimi zaman ciddi bir özgüven kaybı ya da depresyon sebebine dönüşebiliyor.

                                                                                                                                                                         

akneli-ciltler-1

Özellikle ergenlik dönemindeki gençlerin, görünüşünden utandığı için sosyal ortamlara girmekten kaçınmasına, kendini sevmemeye başlamasına ve bunun sonucu olarak da sevilmeye değer olmadığını düşünmesine kadar varabiliyor işler.

 Tabii tüm bunları ilerleyen yaşlarda da yaşıyor olabilirsiniz. Fakat hangi yaşta olursanız olun, ne çeşit bir cilt problemi yaşıyorsanız yaşayın kendinizle barışık olmanız çok önemli. Hiçbir akne bozuntusu bunun önüne geçemez ve geçmemeli! Peki ne yapmalıyız?

Öncelikle…

Akne Nedir? Nasıl Oluşur?

Cildimiz, gözeneklerdeki yağ bezleri aracılığıyla sebum dediğimiz bir madde salgılar. Bu salgının amacı cildi korumaktır. Fakat yağ bezleri aşırı sebum ürettiğinde bu salgı, ölü deri hücreleriyle birlikte gözeneği tıkar ve akneye sebep olur.
-Eğer gözenek tamamıyla tıkanmamışsa ve burada biriken sebum cilt yüzeyine ulaşırsa siyah nokta oluşur.
-Biriken sebum cilt yüzeyine çıkamamışsa gözenekte bakteri oluşmaya başlar ve bu da iltihaba sebep olur. Hepimizin yakından tanıyıp bildiği aknedir bu.
-Cilt yüzeyinden daha derinde meydana gelen iltihaplanmalarda ise sertlik, şişme, kızarıklık, acı ve ağrı oluşur. Bunlara da kistik akne deniz.

akneli-ciltler-2

Neden Olur?

Ciltte akne oluşumu genellikle 12-25 yaş arasında görülür. Bu dönemde böbrek üstü bezlerinin salgıladığı androjen hormonunun artmasıyla yağ bezleri büyür ve sebum üretimi artar. Tabii 25 yaş sonrasında da stres, hava kirliliği, hormonlarda oluşan değişiklikler, cilde uygun olmayan kozmetik ürünler veya genetik sebeplerden ötürü akneyle karşılaşabiliriz.

Genetik faktörler aknenin en temel sebeplerindendir. Eğer anne ya da babanız bu problemi yaşamışsa sizin de aynı sorunla karşılaşmanız muhtemeldir. Stres, endişe, duygusal problemler de akne oluşumunda etkili sebepler arasındadır.

akneli-ciltler-3

Akne Nasıl Tedavi Edilir?

Akne tedavisi tamamen kişiye özeldir ve mutlaka bir uzman doktora görünmek gerekir. Dermatolog tarafından önce sebebi tespit edilir ve buna göre bir yol izlenir. Örneğin şiddetli bir akne problemi yaşıyorsanız hormonlardan ya da bir polikistik overden kaynaklanıyor olabilir ve bunun kontrol edilmesi gerekir.

Probleminiz hafif derecede seyretse bile, doktora gitmeden kullanacağınız yanlış bir krem ya da internetten, televizyondan, oradan buradan duyduğunuz ev yapımı maskeler cildinizi daha da beter hale getirebilir. Sivilce izleri geç kalındığında maalesef kalıcı olabiliyor. Bu yüzden akne tedavisinde erkenden bir dermatoloğa görünmek şarttır. Topikal tedavi yeterli mi yoksa antibiyotik mi kullanmanız gerekiyor, buna bir uzman karar vermeli.

Uygulanan herhangi bir tedavi en erken etkilerini 4-6 hafta içinde gösterir. Bununla birlikte tedavinin tamamı ortalama 4-6 ay sürer. Böyle uzun bir tedavi sonunda da kesin bir sonuç elde edememiş olabilirsiniz. Durum böyle seyrederse moralinizi bozmayın ve bunun normal olduğunu bilin. Akne tedavisi uzun bir süreçtir. Yeniden başka bir yöntemle 4-6 aylık bir sürece girmeniz ihtimal dahilindedir. % 90’a kadar etki edebilen ilaçlar olmakla birlikte kesin çözüm budur denebilecek bir yöntem maalesef yoktur.

Burada en önemli nokta, başkalarına iyi gelen birtakım yöntemlerin ( herhangi bir krem, ev yapımı maske ve akla hayale sığmayacak bilimum zırva) sizin cildinize belki de zarar verebilecek olduğu ve doktorunuzun uygun gördüğü tedavi yöntemini sabırla uygulamanız gerektiği.

 Akne Nasıl Önlenir?

Sivilceler için kesin çözüm sunan bir yöntem ya da ilaç olmadığı gibi sivilcelerin çıkmasını kesin şekilde etkileyen bir yöntem de yok ne yazık ki. Tabii yine de cilt temizliğinize, beslenmenize, uyku düzeninize ve kullandığınız kozmetik ürünlere dikkat etmeniz sivilcelerin sizden uzak durmasında büyük rol oynayacaktır.

akne-2

-Cildinizi mutlaka sabah akşam cilt tipinize uygun bir temizleyiciyle temizleyin.
-Akne problemi yaşıyorsanız büyük ihtimalle yağlı veya karma bir cilde sahipsiniz. Cildinizi önce yağdan tamamen arınmış gibi hissettirecek, birkaç saat sonra ise daha fazla yağlanmasına sebep olacak yoğun alkol içeren toniklerden kaçının.
-Yağlı cilt sahipleri nemlendirici kullanmaya pek yanaşmazlar. Fakat cildinizin yağlanıyor olması yeterince nem taşıdığına işaret etmez. Bu yüzden hafif yapıda uygun bir nemlendiriciyle cildinizi nemlendirmeyi ihmal etmeyin.
– Yiyeceklerin akne üzerindeki etkisiyle ilgili kanıtlanmış bir iddia yoktur. Burada iş biraz size düşüyor. Kendinizi gözlemleyerek hangi gıdaların sivilcelerinizde artışa sebep olduğunu test etmeli ve tespit ettiğiniz gıdalardan mümkün olduğunca uzak durmalısınız. Bunlar eğer doğal gıdalarsa elbette bütünüyle hayatınızdan çıkartmamalısınız.
– Kullandığınız tüm kozmetik ürünlerinin cilt tipinize uygun olduğundan, kaliteli ve güvenilir olduğundan emin olun. Özellikle fondöten, pudra, kapatıcı gibi ürünlerde non comedogenic olanları tercih etmenizde fayda var.

Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir.

Yağlı Cilt Bakımı

Cilt Lekeleri Çeşitleri, Nedenleri ve Çözümleri

Egzersiz Sivilce Oluşumuna Sebep Olur mu?

Bir cevap yazın

KAPAT