Cilde Zarar Veren Besinler Nelerdir?

Cilde Zarar Veren Besinler Nelerdir?

Sağlıklı beslenme alışkanlıklarına sahip olmak, bunu bir yaşam biçimi haline getirmek hepimizin hayali. Kimilerimiz bunu başarıyor, kimilerimiz ise yolun başında. Genellikle sağlıklı beslenme yolunda atılan ilk adım, vücuda ve cilde zarar veren yiyeceklerden uzaklaşmak oluyor. İşte mümkün olduğunca tüketmekten kaçınmamız gereken ve hayatımızdan çıkarmamız gereken yiyecekler…

Tuzlu ve Baharatlı Yiyecekler
baharat

Vücuda alınan fazladan tuz ciltteki nemi azaltır ve kuruluğa, kuruluk dolayısıyla da kırışıklıklara sebep olur. Turşu ve salamura gıdalar sürekli tüketildiğinde içerdikleri tuz sebebiyle cildi kuruturlar.

Baharatının fazla tüketiminin de sivilceleri çoğalttığı biliniyor.

Şekerli ve Glikoz Şurubu İçeren Yiyecekler

Şeker cildin elastik yapısını bozar ve kolajen üretiminin azalmasına sebep olur. Fazla olgunlaşmış meyveler, kuru meyveler bol miktarda şeker içerir. Bunların tüketiminde miktara dikkat etmeli, aşırıya kaçmamalısınız.

çikolata

 Çikolata, şekerleme, bisküvi, gazlı içecekler vb. ürünler çoğunlukla glikoz şurubu içermektedir. Glikoz şurubu cildinizde yağlanma artışına ve sivilceye sebep olur. Bu sebeple glikoz şurubu içeren yiyecek ve içecekler cilde zarar veren besinler arasındadır. Ayrıca glikoz şurubu kan şekerinin dengesini bozduğu için karaciğeri yorar ve sağlık açısından tehlikelidir.

 Çikolata ve tatlıya düşkünlüğünüz varsa, vazgeçemiyorsanız, az şekerle yapılmış ev yapımı çikolata, sütlü tatlı ve bisküvileri nadiren tüketebilirsiniz. Fakat hem cilde zarar veren hem sağlığınızı bozan glikoz şurubundan kesinlikle uzak durmalısınız.

Kızartma, Fast Food ve Yağlı Yiyecekler
hamburger

Yağ vücuttan atılamayıp birikmeye başladığında kanımızdaki oksijen miktarı düşer. Bu da yine kolajen ve elastin üretimini azaltarak kırışıklıklara davetiye çıkartır. Fazla miktarda yağ içeren mayonez, kızartma, patlamış mısır, cips gibi yiyecekler cilde zarar veren besinler arasındadır.

Evde hazırlanmış yağlı ve kızartılmış yiyecekler bile zararlıyken fast food ürünleri tüketmek resmen sağlığımıza ve güzelliğimize ihanet. Defalarca kullanılmaktan kalınlaşmış yağlarda kızaran yiyecekleri hayatınızdan çıkarmalısınız.

İşlenmiş ve Paket Gıdalar
somon-füme

İşlem görmüş et ürünleri(salam, sucuk, sosis),büyüme hormonu ve antibiyotik kullanılmış et ve tavuk ürünleri,  tütsülenmiş ve pakette et, tavuk, balık ürünleri hem cilde zarar veren, hem sağlığınızı tehdit eden yiyecekler arasındadır.

Sağlıklı bir vücut ve cilt için işlenmiş ve paketlenmiş gıdalardan mümkün mertebe uzak durmalı ya da içeriklerini çok iyi inceleyerek almalı ve tüketmeliyiz.

Alkol ve Kahve
alkol

Kahve, diüretik olduğundan fazla tüketildiğinde ciltte kuruma ve dolayısıyla yaşlanma etkilerinin görülmesine sebep oluyor. Şeker ve krema olmadan, dozunda tüketilmesinde sakınca yoktur.

Alkol içeren içeceklerin içeriğindeki yağ ve şeker oranı içkiden içkiye değişse de birçoğu fazlaca şeker içermesi sebebiyle cilde zarar veren içecekler arasında.

Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir.

https://perlelisse.com/kilo-vermeye-ve-cildi-guzellestirmeye-yardimci-7-besin/

https://perlelisse.com/kafeinin-cilde-yararlari/

https://perlelisse.com/sabah-erken-kalkmak/

Bir cevap yazın

KAPAT