Cilt Kanseri Belirtileri Nelerdir? Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Cilt Kanseri Belirtileri Nelerdir? Nelere Dikkat Etmeliyiz?

       Cilt kanseri günümüzde oldukça yaygınlaşmış durumda. Temelde melonom, bazal hücreli ve yassı(skuamöz) hücreli olmak üzere üçe ayrılıyor ve bunlar dışında daha nadir görülen türleri de mevcut.

        Melonom çoğunlukla 15-29 yaş arası kadınlarda görülmektedir. Kadınlarda meme kanseri ve jinekolojik kanserlerden sonra en sık görülen kanser türü iken,  25-34 yaş arasındaki genç erkeklerde en sık görülen dördüncü kanser türüdür.

cilt-kanseri-2

        Cilt kanseri konusunda en önemli belirti, cildinizde fark ettiğiniz yeni bir leke veya boyutu, rengi, şekli değişen lekelerdir. Eğer yeni beliren ya da görünüşü değişen bu leke, cildinizdeki diğer lekelerden farklı görünüyorsa bu bir uyarı işareti olabilir.

         Ayrıca, iyileşmeyen yaralar, lekenin dışına taşan pigmentler, hassasiyetin artması, kaşıntı, ağrı ve benlerde görülen değişimler de cilt kanseri belirtisi olabilir.

       Melonomun belirtileri nelerdir?

       Cilt kanseri türleri içinde melonom en sık görülenidir ve kadınlarda çoğunlukla baldırlarda görülürken erkeklerde daha çok yüz ve gövdede rastlanır. Cilt rengi ayırt etmeksizin herkeste görülebilen bu hastalık koyu renk cildi olan kişilerde ise el ayası, ayak tabanı, el ve ayak tırnağı altı gibi bölgelerde çıkabilir.

  • Gittikçe büyüyen, şekli ve/veya rengi değişen, kenarları düzensiz görünmeye başlayan, kanamalı, iltihaplı, ağrılı, kabuk tutmuş, kaşıntılı benler.
  • Üzerinde oyu benekler barındıran büyük kahverengimsi lekeler.
  • Kenarları düzensiz görünen ve kırmızı, beyaz, mavi veya mavi-siyah kısımlar barındıran küçük lezyonlar.
  • Ağız, burun, vajina ve anüs mukozasındaki koyu renkli lezyonlar.
  • Dört hafta içinde iyileşmeyen leke ve yaralar.
cilt-kanseri-1
        Bazal hücreli cilt kanseri belirtileri

        Melanom olmayan cilt kanseri tanılarının %75’i bazal hücreli cilt kanseridir. Çoğunlukla orta ve ileri yaşlardaki kişilerde rastlanır ve güneşe maruz kalan alanlarda görülür. Bu kanser türü genellikle, vücutta ortaya çıktığı bölgeden başka bölgelere yayılmaz.

        Cildinizde pembe, kırmızı veya et renginde, sedefimsi parlaklığı ve mumsu bir yüzeyi olan küçük kabarıklıklar fark ettiyseniz ve yavaşça değişime uğradıklarını gözlemliyorsanız bu bir uyarı işareti olabilir. Bu lezyonlara müdahale edilmediğinde kabuk tutma, kanama gibi durumlar yaşanabilir ve ülsere çevirebilir. Vücutta görüldüğü yerler en çok, yüz, kafa derisi, kulaklar, eller, omuzlar ve sırttır.

cilt-kanseri-3
        Yassı hücreli cilt kanseri belirtileri

        Melanom olmayan cilt kanseri tanılarının %20’si yassı (skuamöz) hücreli cilt kanseridir. Bazal hücreli cilt kanserinde olduğu gibi bu kanser türü de genellikle vücudun güneşe maruz kalan bölgeleride ortaya çıkar. Yassı hücre kanseri vücutta yayılma gösterse bile yayıldığı bölge genellikle cildin alt tabakalarıdır. Diğer organlarda kansere neden olma olasılıkları düşüktür.

       Cildinizde sert ve kırmızı nodüller ya da pul pul veya kabuklu düz lezyonlar bulunuyorsa bunlar bir uyarı işareti olabilir. Bu nodüller de kolaylıkla kanama ve ülsere çevirme eğilimine sahiptirler. Vücutta yaygın olarak görüldüğü bölgeler,  yüz, boyun, dudaklar, kulaklar, eller, omuzlar, kollar ve bacaklardır.

      Cildinizi ayda ortalama iki kez ayna karşısında incelemeli, leke ve benleri kontrol etmeli, herhangi bir nodül veya lezyon bulunup bulunmadığına bakmalısınız. Elbette bu belirtilerden biri veya birkaçı cilt kanseri tanısı koymak için yeterli değildir. Fakat vücut kontrollerinizde benzer emarelere rastlarsanız tedbirli davranıp bir uzmandan yardım almanız yararınıza olacaktır.

Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir.

https://perlelisse.com/cilt-lekeleri/

https://perlelisse.com/hassas-cilt-bakimi/

Bir cevap yazın

KAPAT