Cilt Lekeleri Çeşitleri, Nedenleri ve Çözümleri

Cilt Lekeleri Çeşitleri, Nedenleri ve Çözümleri

Sivilce izleri, güneş lekeleri, benler, yaşlılık lekeleri… Hepimiz en sık görülen bu cilt lekeleri yüzünden  muzdarip olmuşuzdur.

cilt-lekeleri-1

Cildinizde başka bir rahatsızlık yoksa, gergin, pürüzsüz, ışıltı saçan bir cilde sahipseniz, kusursuz görünmenize engel olan, yüzünüzün önünde adeta bir sis bulutu gibi duran ve altındaki berraklığı gizleyen bu lekelere sinir olursunuz. Hele bir de lekeler dışında, geniş gözenekleri, siyah noktalar, kırışıklıklar vb. problemler yaşıyorsanız hepsi birlik olup size savaş açmış gibi hissedersiniz. Öyleyse karşılık vermeniz gerekir değil mi? Cilt lekeleri yüzünüzü ve vücudunuzu esir alıp kalıcı hale gelmeden onları göndermenin yolları var.

Öncelikle…

 Cilt lekeleri çeşitleri nelerdir?
 Sivilce Lekesi

Tedavi uygulamadan kendiliğinden geçmesi beklenen ya da sıkılmış, tahrip edilmiş aknelerin geride bıraktıkları izler.

 Güneş Lekesi

En sık görülen cilt lekeleri arasındadır. Güneş koruyucu kullanmadan, tazelemeden güneşe çıktığınız durumlarda oluşur. Hatta güneş koruyucu kullansanız bile özellikle yazın öğle saatlerinde güneşte kalmanız leke oluşumuna sebep olur.

Yaşlanma Lekeleri

Melanin pigmentinin yaşa bağlı olarak artmasıyla ortaya çıkan kahverengi cilt lekeleri. Daha erken yaşlarda güneşe fazlaca maruz kalmış olunması da ilerleyen yaşlarda bu durumu tetiklemektedir. Çoğunlukla el, yüz, boyun ve göğüste çıkmaktadır.

cilt-lekeleri-2
Melazma

Genellikle alın, çene, üst dudak bölgelerinde görülen koyu renkli cilt lekeleri. Aşırı melanin üretimine bağlıdır ve gerçek nedeni konusunda kesin bir bilgi olmasa da çoğunlukla güneş, hamilelik, hormon tedavisi ilaçları, doğum kontrol hapları, bazı epilepsi ilaçları, genetik faktörler melazmaya sebep olur.

Hamilelikte görülen melazmaya ‘’gebelik maskesi’’ ya da ‘’ kloazma’’ denir.

Melanom

Epidermisin en derin tabakasında bulunan melanosit hücrelerinin kontrolsüzce çoğalması sonucu oluşan kötü huylu bir deri tümörüdür. Deri kanserleri arasında en tehlikelilerindendir ve vücudunuzda daha önceden bulunan bir ben üzerinde gelişebilmekle beraber normal derinizde de oluşabilir.

Vücudunuzdaki benlerin şeklinde bozukluk olup olmadığını, hızlı bir şekilde büyüme gösterip göstermediğini sık sık kontrol etmelisiniz. Şüphelendiğiniz bir durumda hemen bir dermatoloğa gitmelisiniz.

Cilt lekeleri
Cilt lekeleri çeşitleri nelerdir?
       Lentigo

Genellikle açık tenli kişilerin kontrolsüz ve uzun süreli güneşe maruz kalmasıyla oluşan rengi açık cilt lekeleri.(Bazen siyah da olabilir) Şekilleri yuvarlak veya oval olabilir. Çevresine doğru uzantılar gösterir.

Cilt Lekeleri Nasıl Tedavi Edilir?

Leke tedavisi lekenin çeşidine, yaşınıza, sağlık durumunuza göre değişiklik gösterir. Başlıca yöntemler lazer, PRP( kök hücre), kimyasal peeling, mezoterapi ve leke cilt bakım ürünleri kullanmaktır.
Düzenli şekilde birkaç aylık kullanımla oldukça etkili olabilen ve cilt lekeleri karşısında hatrı sayılır derecede başarılı sonuçlar veren pek çok kaliteli leke karşıtı krem, serum, maske ve peeling mevcut.
Lazer, PRP, kimyasal peeling ve mezoterapi gibi yöntemler de oldukça yaygınlaşmış olsa da bu yöntemler herkes için uygun değildir. Örneğin diyabet hastaları lazer ve mezoterapi yaptırmamalı. Çok sigara içenler, aspirin alerjisi olanlar, keloid problemi olanlar kimyasal peeling yaptırmak için uygun değildir. Kan sulandırıcı kullanan ya da hematolojik bir rahatsızlık yaşayan kişiler PRP yaptırmamalıdır. Bu tedavi yöntemlerinden yararlanmak isteyip bir dermatoloğa başvurduğunuzda size bunlar ve bunlara benzer rahatsızlıklara sahip olup olmadığınız zaten sorulacaktır.Eğer bu gibi yöntemlerin cildinizde hasar bırakmasından endişe ediyor ve sıcak bakmıyorsanız topikal ( sürülen) ürünler sizin için daha uygundur.

cilt lekeleri-2
Cilt lekelerinden korunmak için neler yapılmalı?

Genel olarak leke tedavisinde güneşten korunma ve erken müdahale büyük önem taşımaktadır. Cilt lekeleri derinin alt tabakalarına yerleştikçe tedavi zorlaşır ve bazen tamamen yok edilmesi olanaksız hale gelir. Bu yüzden ertelemeden ne kadar erken hareket ederseniz sizin için o kadar faydalı olur.
Önlem olarak özellikle öğle saatleri (11.00 – 15.00) gölgede bulunmak, yaz kış düzenli olarak güneş koruyucu krem kullanmak ve bu kremi 2-3 saatlik aralıklarla tazelemek, lekelere karşı alabileceğiniz en önemli ve etkili önlemdir.

Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir.

Pürüzsüz Bir Cilt İçin Neye İhtiyacınız Var?

Akne Nedir ve Akneli Ciltlerde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yaşlanma Karşıtı Bakımın Altın Kuralları

Bir cevap yazın

KAPAT