Stres Cilde Nasıl Etki Eder, Zararları Nelerdir?

Stres Cilde Nasıl Etki Eder, Zararları Nelerdir?

                       

Okul ve iş problemleri, aile, ilişki problemleri, ve günlük olarak karşımıza çıkan yeni yeni problemler… Hepsi bizi strese sokar. Kimilerimiz stresle daha kolay başa çıkarken kimilerimiz strese karşı o kadar dayanıklı değildir. Ve stresin bedensel etkilerini mide, baş gibi organların yanında ciltlerinde ve saçlarında da görürler. Peki stres cilde neler yapıyor? Bizi hangi sorunlarla boğuşmaya sürüklüyor?

Kırışıklıklar ve İnce Çizgiler

Stresli ve gergin olduğumuzda kortizol hormonu yükselir. Bu hormon yüksek tansiyon, kilo alma, bağışıklık sistemi rahatsızlıkları gibi birçok soruna sebep olabilir. Cilt üzerindeki etkilerinin en önemlisi ise kolajen üretiminin yavaşlamasına sebep olmasıdır. Bu da cildinizin parlaklığının azalmasına, kırışıklık ve ince çizgilerin oluşmasına neden olur.

Akne

Stres ve akne ilişkisinin bir kısır döngü olduğunu söylersek pek de yanlış olmaz. Stres akneye, akneli görünüm strese, daha çok stres daha çok akneye sebep olur ve bu böyle gider…  Kontrol altına almayı başarırsanız stres cilde daha fazla zarar veremez.

stres-saç

Saç Dökülmesi

Stres cilde zarar verdiği gibi saçlara da zarar verebilir. Yoğun stres altında olduğunuz dönemler saç dökülmesi sorunuyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Stresin saç üzerindeki etkileri genellikle stres seviyesinin artmasından üç ay sonra görülür. Doğru stres yönetimi ile saçlarınız yeniden çıkar ve uzar.

Kötüleşen Cilt Sorunları

Egzama, sedef hastalığı, rosacea, kurdeşen gibi cilt rahatsızlıkları stres seviyesinin yükselmesiyle kötüleşir ve kontrol altında tutulması güçleşir. Bu problemlerle baş etmek zorunda olan kişilerin stres konusunda çok dikkatli olmaları gerekir. Doğru yönetilmediğinde bu kişilerde stres cilde büyük hasar verebilir.

stres-uyku

Uykusuzluk

Stres cilde doğrudan zarar verdiği gibi dolaylı olarak da zarar verebilir. Kortizol hormonu vücudunuzun dengesini bozmaya başladığında, kaliteli bir gece uykusu kimilerimiz için hayal olur. Ayrıca iştahınızı artırabilir ve gece geç saatlerde atıştırma yapmaya başlamanızla cildinizde pürüzler meydana gelebilir.

Uyku kalitenizin güzelliğiniz üzerine etkilerini merak ediyorsanız aşağıdaki yazımızı okumalısınız.

https://perlelisse.com/sabah-erken-kalkmak/

Şişmiş Gözler

Stres cilde dolaylı olarak da etki edebilir demiştik. Stresle savaşırken, sağlıklı beslenme alışkanlığını koruyamama ve abur cubura, aperatiflere yönelme ihtimalimiz artar. Tuzlu yiyecek tüketimimizdeki artış ve uyku eksikliği göz altlarımızda sıvı birikimine sebep olur ve güne şişmiş gözlerle başlarız. Stresin beslenme alışkanlıklarımızı değiştirmesine izin vermemeliyiz.

stres-göz

Östrojen Dengesizliği

Çok stresli bir dönem östrojen seviyenizi de etkileyebilir. Reglinizin gecikmesiyle stres seviyeniz katlanarak artabilir ve tıpkı menopoz dönemindeki gibi cildiniz kuru ve donuk görünebilir.

Koyu Göz Altları

Stresin uykunuzu etkilemesine izin verirseniz, büyük bir problemle daha karşı karşıya kalacaksınız. Koyu göz altları, yeterince dinlenirken bile çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir, ancak stres onları daha belirgin hale getirmek için yeter de artar bile. Stres cilde dört koldan saldırıyor değil mi?

Günlük Cilt Bakım Sorunları

Stresli olduğumuzda egzersizleri es geçmeye, makyajımızı çıkarmadan uyumaya, cilt bakım rutinlerimizi atlamaya daha meyilli oluruz. Tüm bunlar bir-iki günde cildinize önemli bir hasar vermez tabi ama stres devam ettiği takdirde bu üşengeçlikler alışkanlığa dönüşürse sizi büyük bir sorun bekliyor demektir.

Gördüğünüz gibi stres cilde doğrudan veya dolaylı olarak birçok etkide bulunuyor. Tüm bu negatif etkilerden kaçınmak için kendinize birkaç stres yönetimi tekniği bulmalısınız.

Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir.https://perlelisse.com/cilt-bakim-urunlerinde-2019-trendleri/

https://perlelisse.com/kafeinin-cilde-yararlari/

https://perlelisse.com/selulitten-kurtulmak-icin-gerekenler/

Bir cevap yazın

KAPAT