Ayak Bakımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Ayak Bakımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

ayak-bakımı-3

Gün içindeki yorgunluğumuzun en belirgin izleri genellikle ayaklarımızda olur. Ayak bakımı hem bu yorgunluğu atmak, hem hijyen, hem de güzellik açısından önemlidir.

Uzun süre ayakkabının içinde kalan ayaklarınızın sağlığının bozulmaması ve yorgunluktan kaynaklanan ağrılardan kaçınmak için ayakkabınızın içine silikon destekler ve ortopedik tabanlıklar koyabilirsiniz.

ayak-bakımı-9

Topuklardaki sertleşme ve çatlama, nasır, su toplama vb. durumlardan kaçınmak için düzenli bir ayak bakımı şart.

Öncelikle her gece yatmadan önce ayaklarınızı ılık su ve cildinizi kurutmayacak bir ürünle yıkamalı ve yumuşak bir havluyla iyice kurulamalısınız. Ardından nemlendiricinizi sürüp pamuklu bir çorap giymeniz, size gece boyu harika bir ayak bakımı sağlayacaktır.

ayak-bakımı-2

Topuklardaki sertleşme ve bu bölgede birikmiş ölü deriler, özellikle yazın açık ayakkabı ya da terlik giydiğinizde kendinizi rahatsız hissetmenize sebep olabilecek bir görüntüye sebep olur. Haftada bir-iki kez, banyoda ölü derileriniz yumuşayıp kabardıktan sonra topuklarınıza ve ayağınızdaki diğer sert bölgelere törpüleme işlemi uygulamalısınız.

ayak-bakımı-4

Düzenli ayak bakımı, günlük ve haftalık olarak temizleme, ölü deriden arındırma ve nemlendirme işlemlerini tekrarlamanızı gerektirir. Ayrıca ayda bir-iki kez tekrarlayacağınız ayak peelingi de ölü derilerinden arınmış, rahatlamış ve yumuşak ayaklara sahip olmanızı sağlar.

El bakımında dikkat etmeniz gerekenlerle ilgili yazımız aşağıdadır.

El Bakımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Selülitten Kurtulmak İçin Neler Yapmak Gerekir?

Vücut Bakımı Nasıl Olmalı?

Bir cevap yazın

KAPAT