El Bakımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

El Bakımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

el-bakımı-2

Eller vücudumuzda yüzümüzden sonra en çok göz önünde bulunan ve en çok dikkat çeken kısımların belki de başında geliyor. Çalışırken, yemek yerken, su içerken, yazı yazarken, telefonunuza bakarken… Her yerde her zaman göz önünde olması sebebiyle, yumuşak, pürüzsüz görünen ellere sahip olmak için el bakımı ihmal edilmemeli. Nasıl yüzümüze ve vücudumuza özen gösteriyorsak ellerimize de düzenli olarak bakım uygulamalıyız.

el-bakımı-3

Tıpkı göz çevresi gibi ellerimizdeki deri de yüzümüzden kat kat ince ve buradaki yağ bezleri az sayıda. Bunun üzerine güneşin oluşturduğu etkiler, kimyasallarla temas, sık sık yıkanması gibi etkenler de eklenince, düzenli el bakımı yapmadan genç ve yumuşak görünümlü ellere uzun süre sahip olmak hayal olarak kalacaktır. Çünkü tüm bu etkenler ellerin kuruması, matlaşması, elastikiyet kaybı ve lekelenmesi gibi sonuçlar doğuracaktır ki bunlar yaşlanma belirtilerinin ta kendisi.

el-bakımı-5

El Bakımı Konusunda Nelere Dikkat Etmeliyiz?

-Gün içinde sık yıkanmaktan dolayı nem kaybına uğrayan ellerinizi, gerilmeye başladığını hissettiğinizde uygun bir nemlendiriciyle nemlendirin. E vitamini, zeytinyağı, gliserin içeren kremler günlük el bakımı için uygundur.

– Suyla çok fazla temas etmenizi gerektirecek bir iş yapıyorsanız, bir nemlendirici sürüp içi pudralı dışı plastik eldivenlerden takmanız ellerinizi kuruyup çatlamaktan koruyacaktır. Ayrıca eldivenin içindeki sıcaklıkla birlikte, nemlendirici derinizin alt katmanlarına ulaşarak etkin bir bakım sağlayacak ve eldiveni çıkardığınızda elleriniz yumuşacık olacaktır.

el-bakımı-6– Düzenli el bakımı ellerinizin uzun yıllar yaşlanma belirtilerinden uzak, yumuşak ve pürüzsüz olmasını sağlar. Tabi güneşten koruyucu kreminizi de düzenli kullandığınız sürece… Ayrıca kışın soğuk havalarda da ellerinizi çatlaklardan korumak için mutlaka eldiven kullanmalısınız.

– El bakımı konusunda bir diğer önemli nokta temizliktir. Hassas bir cilde sahipseniz ve elleriniz kimyasal içeren ürünlerden çok çabuk etkileniyorsa, fazla kimyasal içermeyen, doğal içerikli sabunlardan kullanmalısınız.

Cilt lekelerinden şikayetçiyseniz aklınızdaki soruları yanıtlamak üzere ilgili yazımız aşağıdadır.

Cilt Lekeleri Çeşitleri, Nedenleri ve Çözümleri

Ayak Bakımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Vücut Bakımı Nasıl Olmalı?

Bir cevap yazın

KAPAT