El Bakımında Yaşlanma Etkilerine Karşı Çözümler

El Bakımında Yaşlanma Etkilerine Karşı Çözümler

Cilt bakımı deyince aklınıza gelen sadece yüzünüz ise, boyun, göğüs ve el gibi yaşlanma etkilerinin belirginleştiği bölgeleri es geçiyorsanız hata ediyorsunuz. Özellikle ellerimiz sürekli havayla, güneşle, eşyalarla, sabun vb. kimyasallarla temas halinde olduğundan yıpranma hızı oldukça fazladır. El bakımında yaşlanma etkilerine karşı koymak için ellerimizi sık sık nemlendirmek gerektiğini hepimiz biliyoruz.

Peki ellerimizi leke ve kırışıklıklardan korumanın diğer yolları neler?

el-yaşlanma-1 (5)
Erken başlayın

Eğer hala 20’li yaşlardaysanız, ellerinizi leke ve kırışıklıklardan korumak için harekete geçmeye en uygun yaşlardasınız. El bakımında yaşlanma etkilerine karşı koymak için elleri nemlendirmek, güneşten ve sert kimyasallardan korumak yetmez. Ellerinizi nazik bir sabunla yıkamalı ve yıkadıktan sonra çatlamayı önlemek için iyice kuruttuğunuzdan emin olmalısınız.

Doğru şekilde nemlendirin

El bakımında yaşlanma belirtilerini geciktirmenin en önemli adımı nemlendirme kısmı. Nemlendirmenin en önemli kısmı ise nemi cilde hapsedebilmek. Genellikle yağlı cilde sahip olanların bile elleri normalden kuruya yakın cilde sahiptir. Bu yüzden yatmadan önce elleri nemlendirmek çok önemlidir. Seramid içeren kremler tercih etmeniz faydalı olur.

el-yaşlanma-1(6)
Güneşten Koruma

Ellerimizin üzerinde oluşan lekeler yaşımız konusunda ipucu verir. El bakımında yaşlanma etkilerine karşı durmak için olmazsa olmaz adımlardan biri, elleri güneşten korumadır. Cildinizin tonuna ve mevsime uygun SPF değerine sahip bir güneş koruyucuyla ellerinizi her gün mutlaka UV ışınlarından korumalısınız. Ayrıca jel manikür uygulaması yaptırıyorsanız ve tırnaklarınız UVA ışınları ile kurutuluyorsa ellerinizi korumak için yine güneş kremi sürmelisiniz.

Lateks Eldiven

Sert kimyasallar, doğal yağları cildinizden uzaklaştırabilir, bu da sıcak su veya UV radyasyonu söz konusu olduğunda ellerinizin nemini kaybetmesine ve daha savunmasız kalmasına sebep olur. Bu yüzden bulaşık deterjanı vb. temizlik ürünlerine temas etmek yerine mutlaka eldiven kullanmalısınız. Özellikle kimyasallarla çalıştığınız bir işiniz varsa eldiven kullanmayı bir an bile ihmal etmemelisiniz.

el-yaşlanma-1(3)
Antioksidan İçerikler

El bakımında yaşlanma etkilerini cildinizden uzak tutmak öncelikli hedefiniz ise antioksidan içerikli serum, losyon vb. ürünler size yardımcı olacaktır. Düzenli olarak güneş kremi kullanıyor olsanız bile uzun vadede genç ellere sahip olmak için anti-aging ürünlerden faydalanmalısınız. Kırışıklık ve lekelere karşı güçlü etkiler gösteren idebenone (enzim) içerikli ürünler ellerinizi daha uzun süre genç tutmaya yardımcı olur.

Retinoid İçeren Ürünler

Retinoid içeren kremler anti-aging bakım ürünleri arasında oldukça popüler. Yatmadan önce ellerinize süreceğiniz retinoid içeren bir ürün ve ardından kullanacağınız bir nemlendirici krem, el bakımında yaşlanma etkilerine karşı koymanıza oldukça yardımcı olur.

Peptitleri Unutmayın

Form tutmaya çalışıyor ve vücudunuza düşük oranda yağ alıyorsanız elleriniz bundan etkilenebilir. Damarlar daha belirgin hale gelebilir, özellikle de 40 yaşın üzerindeyseniz. Retinoidler kolajeni uyarmaya ve damarlı görünüm ile savaşmaya yardımcı olabilir, ancak peptitler damarlar çok görünür hale geldiğinde eller için önemli bileşenlerdir.

el-yaşlanma-1 (4)
Tretinoin

Cilt tonu eşitleme ve ince kırışıklıkları gidermede etkili olan tretinoin bir retinoid çeşididir. El bakımında yaşlanma etkilerini gidermenizde size oldukça yardımı dokunabilir fakat soyucu bir etkiye sahip olduğundan kozmetik ürünlerde çok düşük miktarda yer alır. Daha çok reçeteli ilaçlarda mevcuttur. Doğru ürün için dermatoloğunuza danışın.

Alternatif Yöntemler

Dolgu, fraksiyonel lazer, kimyasal peeling, kök hücre tedavisi gibi yöntemler de yaşlanma etkilerini gidermenize yardımcı olabilir. Fakat bu yöntemlere başvurmadan önce mutlaka güvenilir bir dermatolog bulmalısınız.

Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir.

https://perlelisse.com/el-bakimi/

https://perlelisse.com/ayak-bakimi-hakkinda-bilmeniz-gerekenler/

https://perlelisse.com/vucut-bakimi-nasil-olmali/

Bir cevap yazın

KAPAT