Göz Çevresi Bakımı Nasıl Olmalı?

Göz Çevresi Bakımı Nasıl Olmalı?

Cilt bakımında temizleme ve nemlendirme işlemleri çok önem taşır. Göz çevresi içinse bu bakım daha çok özen ve dikkat gerektirir. Çünkü bilindiği gibi göz çevresindeki deri cildimizin diğer kısımlarından kat kat daha ince ve hassastır.

göz-çevresi-bakımı
Göz çevresine nasıl bakım yapılmalı?

Yağ bezleri daha az olduğundan temizlendikçe hasar (kırışıklık, şişme, torbalanma) görme olasılığı göz çevresi için daha yüksektir. Bu nedene temizledikten sonra uygun bir nemlendiriciyle kaybettiği nemi deriye geri kazandırmak bu bölgenin elastikiyetini korumak için ciddi önem taşır.

Nasıl Temizlenmeli?

   Göz çevresi nazik bir temizleyici ve pamukla, deriyi hırpalamadan, içten dışa doğru hafif daireler çizerek temizlenmeli. Makyaj ve temizleyici losyonun kalıntılarını bir yerden alıp başka bir yere taşımış olmamak adına temizleme işleminin ardından suyla yıkamalısınız.

Nasıl Nemlendirilmeli?

   Bu bölgede başka bir şikayetiniz yoksa, göz çevresine özel bir nemlendiriciyle günlük olarak nemlendirmeniz yeterlidir. Fakat göz altı torbası, morluk veya kırışıklık gibi problemleriniz varsa sadece nemlendirmek muhtemelen yeterli olmayacaktır. Bu durumda probleminize uygun bir göz çevresi kremi kullanmalısınız.

C vitamini morlukların azalmasında etkilidir. Bu yüzden C ve K vitamini barındıran kremler göz altı morluğu probleminiz için faydalı olacaktır.

Ayrıca işinizde yoğunlukla bilgisayar kullanıyor ve uzun saatler monitöre bakmak zorunda kalıyorsanız nemlendirici – rahatlatıcı jellerin de faydasını görebilirsiniz.

Bunlar dışında göz çevresi için haftada iki kez nemlendirici, yaşlanma etkilerini azaltan, sakinleştirici maskeler yapabilirsiniz.

göz-çevresi-bakımı-3
Göz çevrenizi nasıl temizlemelisiniz?
Nelere Dikkat Etmeliyiz?

  –Uyku düzeni, uyku kalitesi dinlenmiş ve taze görünen bir göz çevresi için birincil etkendir. Karanlıkta uyumaya özen gösterin.

-Göz çevresinde kullandığınız kozmetik ürünlerin kalitesinden emin olmalısınız. Bu göz çevreniz için olduğu kadar gözleriniz için de ehemmiyet taşır.

– Soğuk çay poşeti kompresi, soğuk kaşık bastırma, salatalık maskesi gibi herkes tarafından bilinen uygulamalar fayda sağlasa da, okuduğunuz ya da duyduğunuz her maskeyi ya da nemlendirme yöntemini sırf doğal malzeme içeriyor diye göz çevresi için uygulamak sakıncalı olabilir. Yanlış uygulamalar nemi azaltarak ya da derinizi hırpalayarak hasara yol açabilir.

göz-çevresi-bakımı-4– Daha az tuz, daha çok su tüketmeye çalışın. Bildiğiniz gibi tuz ödem yapar ve bu da göz çevresi için şişliklerin habercisi olabilir.

-Maske ve peeling uygularken göz çevrenizden uzak tutmalısınız. Çünkü buradaki nemin azalması kırışıklıklara davetiye çıkartır.

– Yağlı bir cilde sahipseniz nemlendiriciyi günlük olarak kullanmıyor olabilirsiniz. Fakat söz konusu göz çevresi olduğunda yağlı ciltler için de durum değişmiyor. Yağlanma bu bölgede az olduğundan günlük olarak göz çevrenizi nemlendirmelisiniz.

– Göz çevresine düzenli bakım uygulamak genellikle şişlik, morluk, kırışıklık görüldükten sonra akla gelir. Bu da ortalama 25-30 yaş arasına tekabül eder. Fakat 20’li yaşların başından itibaren düzenli yapılacak temizleme ve nemlendirme işlemi tüm bunların oluşumunu hayli geciktirebilir.

– Göz bozukluğu sebebiyle gözlük veya lens kullanmanız gerekiyorsa ve kullanmıyorsanız ya da güneş gözlüğünü düzenli olarak kullanmıyorsanız kırışıklıklarla barışmaya hazır olmalısınız.

Yaşlanma karşıtı bakım hakkında merak ettikleriniz varsa aşağıdaki yazı ilginizi çekebilir.

Yaşlanma Karşıtı Bakımın Altın Kuralları

Göz Tipine Göre Makyaj

Sabah Uyandığınızda Güzel Görünmek İçin Yapmanız Gerekenler

Bir cevap yazın

KAPAT