Doğru Makyaj Malzemesi Seçimi

Doğru Makyaj Malzemesi Seçimi

       Makyaj günümüzde biz kadınlar için vazgeçilmez hale geldi.Hatta makyaj malzemesi seçimi bazılarımız için bir tutku. Kimilerimiz ise sık makyaj yapmıyor olmasına rağmen çeşit çeşit makyaj malzemelerini aynasının önüne dizmekten hoşlanıyor.

makyaj

        Her gün, arada bir ya da sadece özel günlerde makyaj yapıyor olabilirsiniz. Her halükarda cildinize uyum sağlayacak ve onun kusursuz görünmesini sağlayacak malzemelere sahip olmak istersiniz.

Aksi halde, fondöten ve pudranız cildinizin üzerinde hamurlaştığında, pul pul ya da topak topak olduğunda ya da ince çizgilerinize dolup burada koyu halde geldiğinde kusursuz görünümlü bir cilde ulaşmak için yaptığınız makyajın hiçbir anlamı kalmaz.Emeğinizin ve paranızın boşa gitmemesi için makyaj malzemesi seçimi yaparken dikkatli olmalısınız.

       Makyaj malzemesi seçimi için ilk adım nedir?

       Cildinize uygulayacağınız her üründe olduğu gibi, makyaj malzemelerinde de en çok önem taşıyan şeylerin başında ürünlerin cilt tipinize uyumlu olması gelir. Bu da cildinizi çok iyi tanıyor olmanızı gerektirir.

Cilt tipinizi doğru tespit ettiğinizden emin olmalı, mevsim geçişlerinde ne gibi değişimler geçirdiğini dikkatle takip etmeli, kişiye özel ekstra farklılıkların ( cildinizin kaç saatte yağlandığı, kuruduğu ya da hangi maddelere alerjik reaksiyon gösterdiği gibi) bilincinde olmalısınız.

Tüm bunlar sizin kendinize uygun makyaj malzemesi seçimi yapmanızda önem taşıyor. Nasıl alışverişe çıktığınızda, bedeninizi tanımak size basen, karın yağlarınızı gizlemekte, göğüslerinizi olduğundan küçük ya da büyük göstermekte kolaylık sağlıyorsa cildinizi tanımak da onun kusurlarını en başarılı şekilde gizlemenizi sağlar.

makyaj-malzemesi-seçimi

       Cilt tipinize göre fondöten

       Tüm yüzünüze uygulayacağınız ve makyajınızın genel görünümünü yüksek oranda etkileyeceği için makyaj malzemesi seçimi konusunda fondöten çok önemli. Doğru fondöten makyajınızın kalıcılığını artırır ve sık sık kontrol etmek, tazelemek zorunda kalmazsınız.

       Kuru ciltler için yağ bazlı likit fondötenler daha uygundur. Bunlar cildinizi nemlendirir, aydınlık ve parlak bir görünüme kavuşturur. Eğer parlak bir görünüşten hoşlanmıyorsanız yüzey özelliği ‘’parlak bitişli’’ olan bir fondöten yerine, ‘’nemli yarı mat bitişli’’ bir su bazlı fondöten de kullanabilirsiniz. Fakat cildiniz çok kuruysa orta derecede yağ içeren bu fondötenler sizin için yetersiz kalabilir.

Çok kuru cilde sahip olanların nem açısından zengin fondötenler kullanması daha etkili ve iyi sonuç verecektir.

       Yağlı ciltler için hafif yapıda su bazlı likit fondötenler daha uygundur. Cildinizin yağ ve parlama seviyesine göre az yağlı, su bazlı, yağsız ve mat fondötenler arasından tercihinizi yapabilirsiniz. Hafif yağlı yapıda bir cildiniz varsa ve çok mat bir görünümden hoşlanmıyorsanız yüzey özelliği ‘’yarı mat bitişli’’ olanlardan kullanmalısınız. Bunlar genellikle yağsız veya su bazlıdır.

makyaj-malzemesi-seçimi-2

Cildiniz çok yağlıysa, çok parlıyorsa, yağ kontrolü olan ve yüzey özelliği ‘’mat bitişli’’ kendinden pudralı olan fondötenleri tercih etmelisiniz.

Yağlı cilde sahip olanlar makyaj malzemesi seçimi konusunda zorlanabilir. Çünkü genellikle derinlemesine arındırıcı jeller kullanırlar ve bu temizleyicilerle ciltlerini temizledikten sonra ciltleri oldukça gergin ve yağsız görünür.

Fakat birkaç saat sonra cilt yağlanmaya başlar. Bu yağlanmanın olacağını bildiklerinden daha da fazla olmasın ve fondöten yüzümde çamurlaşmasın diye düşünerek fondötenin altına nemlendirici sürmekten kaçınırlar. Fakat bu durum bazı kimselerde cildin o sırada temizleyici sebebiyle gerilmiş olmasından dolayı fondötenin etkin bir şekilde cilde nüfuz edememesine sebep olabilir.

Bu sorunu yaşayan kişilerin nemlendirici kullanmaktan kaçınmayıp ‘’mat bitişli’’ bir fondöten kullanması sonradan parlayan ciltleri için etkili çözüm sunacaktır.)

       Ayrıca makyaj altı bazları ve gözenek kapatıcı gibi ekstra malzemeler yağlı cilde sahip olanlar için daha pürüzsüz ve net bir makyaja ulaşmada büyük katkı sağlar.

       Normal ciltler için likit, renkli nemlendirici, krem ya da toz krem fondötenler uygundur. Ciltlerinin nem ihtiyacına ve beğenilerine göre yüzey özelliği ‘’ yarı mat bitişli’’ ya da ‘’nemli yarı mat bitişli’’ olanlar arasından seçim yapabilirler.

makyaj-2

        Karma ciltler için su bazlı likit fondötenler, pudra bazlı fondötenler, mat, az yağlı veya yağsız fondötenler uygundur. Karma cilt bakımı en zor cilt tiplerindendir ve fondöten seçiminizde de bu durum kendini gösterir.

T bölgenizdeki yağlanma ve parlamanın miktarına göre fondöteninizin su bazlı mı pudra bazlı mı olacağına karar vermelisiniz. Sonradan yağlanmanız çoksa yüzey özelliği ‘’ mat bitişli’’ olanlardan seçmeli, yanaklarınız çok kuruyorsa ‘’ yarı mat bitişli ‘’ ürünlere yönelmelisiniz.

Eğer iki durumu da yoğun bir şekilde yaşıyorsanız makyaj malzemesi seçimi sizin için zorlaşmaya başlayabilir.Bu durumda aynı markaya ve seriye ait aynı tonda mat bitişli ve yarı mat bitişli iki fondöten kullanarak daha iyi sonuç elde etmeyi deneyebilirsiniz.

        Lekeli cilde sahip olanlar, ciltleri yağlı veya karmaysa pudra bazlı daha kalın yapıda fondötenler kullanabilirler. Kapatıcılığı yüksek compact fondötenler de bu ciltler için uygundur.

        Akneli ciltler genellikle yağlı ciltlerdir ve makyaj malzemesi seçimi yaparken non comedojenic yani gözenek tıkamayan fondötenleri tercih etmeleri daha doğru olacaktır.

        Olgun ciltler için ışığı yansıtan (light reflection) veya anti aging fondötenler uygundur. Light reflection fondötenler ışığı yansıtarak cildin kuru ve soluk görünmesine engel olur.

        Susuz formüldeki fondötenler yoğun kapatıcılığa sahiptir, uzun süre kalıcıdırlar ve genellikle görsel sanatlarda kullanılır.

Makyaj malzemesi seçiminde dikkat edilmesi gerekenler
Makyaj malzemesi seçiminde dikkat edilmesi gerekenler
Nelere dikkat etmeliyiz?

-Makyaj malzemesi seçimi yaparken doğru renk tercihi, cilt tipinize göre bir fondöten bulduktan sonraki en önemli adımdır. Fondöteni yanağınızın altına, çene kemiğinizin sonunda denemelisiniz. Boynunuzla uyum sağlayıp sağlamadığını anlamak için en ideal yer burasıdır.

-Fondötenini fırça, makyaj süngeri ya da elinizle dağıtmak fondötenin yapısına ve kalınlığına göre farklı sonuçlar verir. İstediğiniz sonuca bu yöntemleri deneyerek ulaşabilirsiniz.

-Yoğun kapatıcılıkta bir fondöten kullanıyorsanız ya da amacınız sadece fondöteninizi sabitlemek ya da matlaştırmak ise üzerine transparan pudra tercih etmelisiniz.

       Ve son olarak makyaj malzemesi seçimi konusunda hepsinden önemlisi, cilt tipinize göre nasıl yapıda ürünler arayacağınıza karar verdikten sonra, bunları mutlaka kaliteli ve güvenilir bir markada aramalısınız. Bütün gün ve gece cildinizle bütünleşecek malzemelerin size zarar vermeyecek içeriğe ve kaliteye sahip olduğundan emin olmalısınız.

Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir.

Göz Tipine Göre Makyaj

Dudak Şekline Göre Ruj Nasıl Sürülür?

Doğru Nemlendirici Seçimi Yapmanız İçin İpuçları

Bir cevap yazın

KAPAT