Dudak Şekline Göre Ruj Nasıl Sürülür?

Dudak Şekline Göre Ruj Nasıl Sürülür?

Hepimiz yüz ve göz şeklimize göre kusurları kapatmak ya da çarpıcı kısımları öne çıkarmak için nasıl birbirinden farklı teknikler uyguluyorsak dudaklar için de onların şekline göre farklı yöntemler kullanırız. Temelde dudak şekline göre ruj sürme, uygun renkte ruj seçimi ve dudağın sınırlarını belirleyecek çerçeveleme işlemine dayanır.

İnce Dudak Şekline Göre Ruj

İnce dudaklara ruj sürerken öncelikli amacımız dudakları daha dolgun göstermektir. Açık renkler ve parlaklık dudakların daha kalın görünmesini sağlar. Bu yüzden koyu ve mat rujlardan uzak durmalısınız. (Eğer koyu rujları çok seviyorsanız ve vazgeçemiyorsanız dudak çevrenizi rujunuzla aynı tonda koyu bir kalemle çerçevelemeniz ve rujunuzu sürdükten sonra bir de parlatıcı kullanmanız dudaklarınızın çok ince görünmesini engelleyecektir.)

ince-dudaklar

İnce dudak şekline göre ruj sürmenin ve dudakları dolgun göstermenin temel yöntemi, dudağınızın renginde kalın uçlu bir dudak kalemiyle dış çerçeveden başlayarak tüm dudağınızı boyamak ve üzerine açık renkli, şeffaf bir ruj ya da parlatıcı sürmektir. Ayrıca, eğer parlatıcı kullanmadan sadece açık renkli bir ruj sürdüyseniz, dudağınızın üstündeki v şeklindeki alana ve dudak kenarlarınıza aydınlatıcı sürüp ardından alt dudağınızın ortasına çok hafif şekilde parlatıcı sürerek dudaklarınızın dolgun görünmesini sağlayabilirsiniz.

Ten renginize göre, dudak çevrenize açık tonlarda bir dudak kalemi uyguladıktan sonra üstüne hafif bir kat transparan pudra geçip sonrasında ışıltılı bir nemlendirici ruj sürmeyi deneyebilirsiniz.

Dolgun Dudak Şekline Göre Ruj

Dolgun dudaklar çoğumuz için göz alıcıdır ve ruj sürerken pek çok kadının öncelikli amacı dudaklarını dolgun göstermektir. Doğuştan dolgun dudaklara sahip olanlar ise bir taraftan bunun tadını çıkartırken bir taraftan da dudaklarının olduğundan daha büyük görünerek fazla dikkat çekmesini engellemeye çalışabilirler.

dolgun-dudaklar

Dolgun dudak şekline göre ruj seçerken parlak ve ışıltılı rujlar yerine mat olanlara yönelmelisiniz. Ayrıca açık tonlar yerine doğal renkler tercih etmeniz daha orantılı bir görünüm sağlayacaktır. Fakat açık tonlarda rujlar seviyorsanız, bu rujlar dudaklarınızı zaten büyük göstereceğinden parlak olmamasına özen göstermelisiniz.

Koyu renk rujları daha çok seviyor ve kullanıyorsanız yine mutlaka mat olanlara yönelmelisiniz. Eğer koyu ve mat bir rujun dudağınızda oluşturduğu toparlama etkisi size yetersiz geliyorsa ve dudaklarınız daha da küçük görünsün istiyorsanız, koyu renk mat rujunuzu sürmeden önce dudak renginizden biraz daha açık renkte bir kalemle dudak çerçevenizin içini çizin ve rujunuzu bu çizginin içine sürün.

Üst ve Altı Eşit Olmayan Dudaklar

Eğer alt dudağınız veya üst dudağınız diğerinden daha inceyse, bu dudak şekline göre ruj sürerken temel amacımız eşit görünüm sağlamaktır.

üstü-ince-dudaklar

Çoğunlukla ince olan kısmı kalınlaştırarak daha dolgun bir görünüm elde etmeye çalışırız. Bunun için, kalın olan tarafa hiç dokunmadan, sadece ince olan tarafın dış çizgisine kalın uçlu bir dudak kalemiyle çerçeve çizmek bize yardımcı olur. Ardından süreceğiniz doğal renkli bir ruj ve ince olan dudağın orta kısmına süreceğiniz hafif bir parlatıcı, alt ve üst dudağınızın eşit görünmesini sağlayacaktır.

Eğer ince dudakları daha çok seviyor ve dudaklarınızı ince olan tarafı baz alarak eşitlemek istiyorsanız, bu dudak şekline göre ruj sürmeden önce dudaklarınızın çevresini kapatıcıyla çerçevelemelisiniz. Ayrıca kalın olan tarafta, dudak çerçevenizin içine dudak kalemiyle çizeceğiniz açık renkli kalın bir hat, bu tarafın daha ince görünmesine katkı sağlar.

Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir.

https://perlelisse.com/goz-tipi-makyaj/

https://perlelisse.com/yuz-sekli-makyaj/

Bir cevap yazın

KAPAT