Göz Tipine Göre Makyaj

Göz Tipine Göre Makyaj

Bakışlarımız yüzümüzün genel ifadesinde ilk dikkat çeken unsur. Onları olabileceği en etkili hale getirmek de ancak göz tipi için uygun yapılmış bir makyajla mümkün. Yanlış noktalara süreceğiniz yanlış koyulukta bir far ya da yanlış şekil ve kalınlıktaki bir eyeliner çizgisi bakışlarınıza hiç de istemeyeceğiniz anlamlar katabilir veya yüzünüzü dengeli bir görünüşten uzaklaştırabilir.

Elbette büyük gözlüyseniz bunu vurgulamak istiyor olabilir ya da küçük gözlüyseniz bu görünüşte bir değişikliğe gitmek istemiyor olabilirsiniz. Bu tamamen sizin görsel zevkleriniz ve insanlar üzerinde bırakmak istediğiniz etkiyle alakalı.

Fakat göz makyajı konusundaki hilelerin çoğu tüm göz şekillerini badem göze yaklaştırmayı temel alır ve buna yöneliktir. Yüzünüze ve ifadenize böylelikle daha dengeli bir görünüm ekleyeceğinizi düşünüyorsanız buyurun sizi de şöyle alalım.

birbirine-yakın-gözler
Birbirine yakın gözlere nasıl makyaj yapılır?
       Birbirine Yakın Gözler

       İki gözün pınarı arasındaki boşluk bir gözün sığamayacağı kadar küçükse bu göz tipi birbirine yakın kabul ediliyor. Gözleri birbirinden daha uzak duruyorlarmış ve yüzün dış kısımlarına uzanıyorlarmış gibi göstermek bu göz tipine yapılan makyajda temel amaçtır.

Bunun için iki göz arasındaki kısmı daha büyük göstermek adına iç kısımlara, yani göz pınarlarına uygulanacak olan açık renk farlar büyük önem taşır. Bu bölgenin aydınlık olması daha geniş bir alan gibi görünmesini sağlar.

Hatta bu farı göz pınarından göz kapaklarınızın ortalarına kadar gelecek şekilde sürmelisiniz. Burada daha koyu renk bir fara dengeli bir geçiş yaptıktan sonra gözünüzün dış ucuna doğru farınızı koyultarak çekik bir görünüm elde edebilirsiniz. Dış kısmı çekik göstermek, gözleriniz şakaklarınıza olduğundan daha yakınmış hissi verecektir. Bu etkiyi güçlendirmek için eyelinerı kuyruklu sürebilirsiniz. Burada önemli nokta eyelinerınızı sürmeye göz kapağınızın ortasından başlamanız gerektiğidir. Çünkü göz pınarlarına yaklaşan koyu bir renk birbirlerine yakın oldukları izlenimini güçlendirecektir. Aynı şey rimel için de geçerlidir. Rimelinizi kirpiklerinizin uç kısmında yoğun şekilde kullanırken iç kısımlara pek sürmemeye dikkat etmelisiniz. Ayrıca göz altınıza kalem sürecekseniz onu da yine gözünüzün orta kısmından başlayarak yapmalısınız.

birbirinden-uzak-gözler
Birbirinden uzak gözlere nasıl makyaj yapılır?
     Birbirinden Uzak Gözler

Gözleriniz birbirinden uzaksa onları olduğundan daha yakın duruyorlarmış gibi göstermek için iki göz arasındaki alanı koyu renklerle mümkün olduğunca daraltmalısınız.

Yakın göz makyajının aksine bu göz tipinde gözlerin iç kısmına yani göz pınarlarına koyu, dış kısımlara ise açık renk farlar sürülür. Tabana süreceğiniz astar fardan sonra göz pınarından başlayarak yukarı doğru çıkartıp göz kapağınızın üzerinde yay şeklinde bir çizgi oluşturarak uygulayacağınız koyu bir far gözlerinizin birbirine daha yakın görünmesine hayli yardımcı olacaktır.

Göz kaleminizi, eyelinerınızı olabildiğince iç taraftan başlayarak sürmelisiniz. Rimeli hem üst hem alt kirpiklere yine iç kısımlarda yoğun olacak şekilde sürmelisiniz.

düşük-göz
Düşük göz tipi için hangi makyaj uygundur?
      Düşük Göz Tipi

Göz kapağının az göründüğü bu göz tipi için öncelikli amacımız bu bölgeyi olduğundan daha genişmiş gibi göstermektir. Bu sebeple de bu göz tipinde göz kapaklarına yalnızca açık tonlarda far sürülür. Kaşlarınızın altına ve göz pınarlarınıza uygulayacağınız aydınlık tonlar bu etkiyi güçlendirir.

Gölgelendirme yapmak istiyorsanız çok koyu tonlara yaklaşmadan, orta koyulukta farlarla gözün dış ucuna ve iç kısımdan kaşa doğru uygulama yapabilirsiniz. Fakat bunu yaparken göz kapağınızı aydınlık bırakmaya mutlaka özen göstermelisiniz.

Bu göz tipi için göz kapağına uygulayacağı tek renk bir far ve eyeliner ikilisi de oldukça pratik ve uygundur.

Rimel ve kalemi alt kirpiklere uygulamamalısınız. Bu gözünüzün daha küçük görünmesine sebep olur.

Gözün dış kısmında eyelinerı kalınlaştırarak ya da uzatarak yapacağınız uygulamalar da bu göz tipi için alternatiftir.

 

 

küçük-göz
Küçük göz tipi için hangi makyaj uygundur?
       Küçük Göz Tipi

Gözlerinizi olduğundan büyük gösterebilmek için göz kapaklarınızı açık renkte farlarla aydınlık ve geniş göstermelisiniz.

Gölgelendirmek istiyorsanız bunu göz kapağınızın üst yayında orta koyulukta farlarla, dış kısımlara doğru ise koyu tonlarla yapmalısınız. Yine de kaşınızın alt kısmı ve kirpiklerinizin üstü mümkün olduğunca aydınlık kalmalı. Bu yüzden yapacağınız gölgelendirmeyi kaşınıza çok yaklaştırmayın ve eyeliner sürmekten de kaçının. Hatta gözünüzün iç kısımlarına beyaz kalem sürmeniz daha aydınlık görünmesini sağlayacaktır. Bununla birlikte gözünüzün alt kısmına far sürmeniz daha geniş bir alan hissi yaratacağı için gözlerinizin büyük görünmesine yardımcı olacaktır. Fakat alta süreceğiniz farda  da koyu tonlardan kaçınmalısınız. Koyu tonları yalnızca dış uçlara yapacağınız gölgelendirmede kullanmalısınız.

Rimelinizi de alt ve üst kirpiklerinize yoğun bir şekilde uygulayabilirsiniz. Bu işlem küçük göz tipi için gözlerin daha büyük görünmesini sağlayacak bir etki yaratır.

     

çukur-göz
Çukur göz şekli için hangi makyaj uygundur?
        Çukur Göz Tipi

        Bu göz tipi için öncelikli amaç göz kapaklarını olduğundan büyük göstermektir. Bunun için bu bölgeye açık tonlarda farlar sürülmeli ve genellikle önde duran kaş kemiğini daha gerideymiş gibi göstermek için de o kısma orta koyulukta farlar uygulanmalıdır.

Koyu renk farlardan ve gölgelendirme işleminden uzak durmalısınız.

Üst kirpik diplerinize ince bir kalem veya eyeliner uygulaması yapabilir, yoğun şekilde rimel kullanabilirsiniz.

Alt kirpiklerde ise daha hafif rimel kullanmak ve gözlerinizin iç kısmına beyaz kalem sürmelisiniz.

düşük-göz-kapağı
Düşük göz kapağı için hangi makyaj uygundur?
       Göz Kapağı Düşük Göz Tipi

       Düşük göz kapağını çekik göstermeye çalışmak bu göz tipi için en sık başvurulan yollardandır. Koyu renk bir astar farı göz kapağınıza sürüp yukarı ve dış kısma ( yani çapraz bir şekilde ) doğru uygulayın ve olabildiğince ince şekilde sürdüğünüz kalem ya da eyelinerı dış uçlara doğru kalınlaştırıp kuyruk yaparak bu bölgeyi çekik göstermeye çalışın.

Göz pınarlarınızı açık tonda farlarla aydınlatmalı ve maskara uygulamasında iç ve orta kısımlara ağırlık vermelisiniz. Alt kirpik diplerinizin dış ucuna yakın kısımdan dış ve yukarı doğru ( yaptığınız kuyrukla birleşecek şekilde ) hafif gölge yapmalısınız.

çekik-göz
Çekik göz şekli için hangi makyaj uygundur?
       Çekik Göz Tipi

       Çekik göz tipi için genellikle geçişli, gölgeli uygulamalar yerine göz kapağına sürülecek olan tek renk bir far önerilir. Kaşların alt kısmı açık renk farla aydınlatılır. İç kısımlarda ince bir şekilde başlayıp dış uçlara doğru kalınlaştırarak süreceğiniz bir eyeliner göz  kapağınızı daha yukarda gösterecektir.

Açık renk tek bir far üzerine yapacağınız kalın bir eyeliner uygulaması da gözlerinizi daha aydınlık ve vurgulu gösterecektir.

badem-göz
Badem göz şekline hangi makyaj daha çok yakışır?
      Badem Göz Tipi

      Bu göz tipi makyajı konusunda oldukça özgürdür. Farlarının rengini ve gölgelendirme şekillerini istedikleri gibi seçebilir, eyelinerlarının şeklini erişmek istedikleri ifadeye göre belirleyebilirler.

Yine de tabi bu göz tipi için de yakışan belli başlı uygulamalar var ve bunların başında dumanlı göz makyajı gelir. Göz kapağına süreceğiniz orta kahve tonlarında bir farı, gözünüzün dış ucuna süreceğiniz daha koyu bir kahverengi farla birleştirin ve dağıtarak aralarında düzgün bir geçiş oluşturun. Üzerine sürüp uç kısımlarda hafifçe dağıtacağınız siyah bir kalemle bu pratik makyajı sık sık kullanabilirsiniz.

Ayrıca altın sarısı gibi parlak ve ışıltılı farlarla göz kapağınıza yapacağınız uygulama da kuyruklu bir eyeliner ya da kalem çizgisiyle şahane duracaktır.

 

öne-çıkık-yuvarlak-göz
Yuvarlak göze nasıl makyaj yapılır?
       Öne Çıkık, Yuvarlak Göz Tipi

Genellikle öne çıkık ya da yuvarlak göz tipi için yapılan makyajda amaç gözleri daha geride göstermektir. Bunun için orta ve koyu tonlarda farlar birlikte kullanılır. Göz kapağının orta alt kısmına orta tonlarda, dış uçlarına doğru ise daha koyu farlar uygulamalısınız.

Kaş kemiğinizle göz kapağınızın arasında kalan yay şeklindeki çukur bölge bu göz tipi için yapılacak makyajda kilit rol oynar. Bu bölgeye süreceğiniz farı dışarı doğru uzatmalı ve uç kısma sürdüğünüz farla dengeli bir şekilde birleştirmelisiniz. Kaşlara doğru ise bu koyu farı yavaş yavaş açmalısınız.

Kalem ya da eyelinerla yapacağınız uygulamada ise üst kirpiklerinizin orta kısmından başlamalı ve uç kısımda kısa bir kuyrukla bitirmelisiniz. Gözünüzün altına iç kısımlara siyah kalem çekmeniz daha küçük görünmesine yardımcı olacaktır.

Ayrıca maskaranızı alt ve üst kirpiklerinizin ikisinde de dış uçlarına yoğunlaştırmalısınız.

Yüz şeklinize göre nasıl makyaj yapmanız gerektiğini merak ediyorsanız,

Yüz Şekline Göre Makyaj

Dudak Şekline Göre Ruj Nasıl Sürülür?

Doğru Makyaj Malzemesi Seçimi

Bir cevap yazın

KAPAT