Yüz Şekline Göre Makyaj

Yüz Şekline Göre Makyaj

Hepimiz makyaj yaptıktan sonra aynaya baktığımızda kusursuz bir sonuç görmek isteriz. Kullandığımız malzemelerin cildimizle uyumu, yapısı, kalitesi mükemmel sonuca giden yolda önemli birer etmendir. Bir diğer önemli etmense yüz şekli hakkında doğru tespitte bulunmak ve elimizdeki malzemeleri buna uygun olarak kullanmamızdır.

Bu noktada yüzümüzün en geniş kısmı, çene şeklimiz ve yüz uzunluğumuz gibi, bize nasıl bir kontür uygulamamız gerektiğini söyleyen başlıca özelliklerimiz devreye giriyor. Bunlar yüz şekli tespit edilirken kolaylık sağlayan en belirgin kısımlardır.

yuvarlak-yüz Yuvarlak Yüz

     Bu yüz şekli için öncelikli amacımız yüzü uzun göstermektir. Bunun için öncelikle alnınızın iki tarafından yanaklarınıza kadar inen bir gölgelendirme yapmalısınız. Bu kontürü bir bronzer, kapatıcı ya da alta sürdüğünüz fondötenin bir – iki ton koyusuyla (sizin belirginlik isteğinize göre değişir. Daha net, keskin görünüm istiyorsanız iki ton, daha soft bir görünüm istiyorsanız bir ton koyusu) yapabilirsiniz.

Yanağınızda, kulağınızın orta kısmının yanından başlayarak çenenize doğru kavisli bir gölge yaparak devam edin. Özellikle dolgun yanaklara sahipseniz burayı gizlemek için iki ton koyu renk tercih edebilirsiniz.

Elmacık kemiklerinizin altını kontürleyip, kemiklerin tam üstüne allık sürerek onları belirginleştirebilirsiniz.  Eğer belirgin elmacık kemikleriniz varsa ve bunu uygulamak istemiyorsanız, allığı elmacık kemiğinizden çapraz yukarı hareketlerle sürün ve yanak çukurunuzda üçgen oluşturun.

Gözler, burun ucu, çene ve dudaklar belirginleştirmek istenilen kısımlardır. Gözlerinizin altına ters üçgen şeklinde, çenenizin ortasına yatay ve oval şekilde, alın bölgenizin ortasına ise dairesel şekilde aydınlatıcı sürerek bu noktalara dikkat çekmelisiniz. Ayrıca kaşınızın alt kısmına ve dudak kenarlarınıza da aydınlatıcı sürmelisiniz. Böylece yüz şekli yuvarlaktan ovale yaklaşır.

  uzun-yüz    Uzun/ Dikdörtgen Yüz

      Bu yüz şekli için amacımız yüzü daha oval ve kısa bir görünüme kavuşturmaktır. Bunun için tüm çizgilerimiz yatay olmalıdır. ( Kaş ve göz makyajı dahil) Alnımızda saç çizgisi boyunca ve çene bölgenizde en alt, sivri kısma gölgelendirme yapmalısınız. Eğer çene kemiğinizin ucu değil de kulağınıza yakın olan köşeleri daha belirginse, yani keskin hatlı bir yüze sahipseniz, yanaklarınızın alt kısmındaki çene kemiğinize yatay bir çizgi halinde kontür yapıp, çenenizin ortasına yuvarlak bir şekilde aydınlatma yapmalısınız.

Elmacık kemiğinizin altına denk gelecek şekilde kulağınızın yanından başlayarak yanağınızın ortasına kadar yapacağınız gölgelendirme derinlik hissi verecek ve yüzünüzün daha canlı görünmesini sağlayacaktır.

Eğer burnunuz ve dudaklarınız arasındaki mesafe uzunsa yine yatay bir kontürle bu kısmı gizleyebilirsiniz.

Allığı elmacık kemiğinden kulağa doğru yatay olarak sürmelisiniz.

Yine gözleri vurgulamak bu yüz şekli için de önem taşır ve bunun için göz altlarınıza ters üçgen şeklinde, kaşların altınaysa kaşınızla uyumlu şekilde mümkün olduğunca oval bir çizgi halinde aydınlatma yapmalısınız.

üçgen-yüz Üçgen Yüz

     Geniş alın ve dar çene ya da tam tersi, dar alın ve geniş çeneden oluşan yüz şekli.

Alın geniş ve çene dar ise, alnın her iki yanından gölgelendirme yapılır ve çene aydınlatılarak ön plana çıkartılır. Tam tersi durumda çene iki yanından gölgelendirilir ve alın aydınlatılır.

Yanaklarda ise kulak memesi hizasından yanak çukuruna doğru ve oradan çeneye inen kısa bir çizgiyle aydınlatma yapılır.

Ayrıca allığı elmacık kemiğinden gözün uç bölümüne doğru elips şeklinde sürerek elmacıklarınızı ön plana çıkarmalısınız.

kalp-yüz

 Kalp Yüz

      Çene kısmına doğru daralan, elmacık kemikleri belirgin, geniş alınlı yüz şekli.

Alnı olduğundan dar göstermek bu yüz şekli için öncelikli amaçlarımızdan biridir ve bu yüzden alnın iki yanından şakaklara indirdiğimiz, aradan da elmacık kemiklerinin alt kısmına ve devamında yanakların ortasına kadar getirdiğimiz bir kontür uygularız. Elmacık kemikleri zaten belirgin olduğu için fazla allık kullanmaktan kaçınılmalıdır.

Alnın ortası dik oval şeklinde, çene kısmı ise geniş yatay bir çizgiyle aydınlatılır.

köşeli-yüzKöşeli Yüz

     Çıkık bir alın ve köşeli bir çeneyle genellikle sert bir ifadeye sahip yüz şekli. Bu ifadeyi yumuşatmak için yüzün çerçevesini silikleştirerek orta kısmı belirginleştirmeye çalışmalıyız. Fondöteninizi yüzünüzün kenarlarına doğru hafif, merkeze doğruysa daha yoğun kullanarak dikkati orta kısma çekebilirsiniz. Ayrıca koyu renkli bir fondötenin üzerine, belirgin hale getirmek istediğiniz kısımlara süreceğiniz açık renkli bir fondötenle de ifadenizi yumuşatmanız mümkün.

Bu yüz şekli için en uygun allık kullanımı elmacık kemiğinin üzerine yuvarlak şekilde uygulanandır.

  oval-yüz   Oval Yüz

     Genellikle geniş ve düz yanaklara ve birbiriyle dengeli bir alna ve çeneye sahip yüz şekli. Elmacık kemikleri haricinde yoğun bir gölgelendirmeye ihtiyaç duyan bir yüz şekli değildir. ( Tabi yüzünüzün daha keskin hatlı görünmesini istiyorsanız onu uzun gösterecek yollara başvurabilirsiniz. Burun yanlarınıza ince şekilde yapacağınız gölgelendirme ile hem burnunuzu hem yüzünüzü daha uzun gösterebilirsiniz.)

Alınları çok geniş olmamakla beraber iki yandan yapılacak hafif bir kontür gereklidir. ( Alnınız çok genişse kapatıcı veya bronzlaştırıcınızın tonunu buna göre bir tık koyu seçebilirsiniz)

Alnınızın ortasına daire biçiminde, çenenizin ortasına ise yatay oval aydınlatma yapmalısınız. Yine gözleri belirginleştirmek için kaş kemiği boyunca süren bir çizgiyle üstünü, ters üçgen biçimindeyse altını aydınlatmalısınız.

Çoğunlukla düz yanaklara sahip olan bu yüz şekli için, elmacık kemiklerini belirginleştirmenin en doğru yolu kulağınızın ortasına denk gelen hizadan başlayıp yanağınızın ortasına kadar kontür uygulamanızdır. Allık ise elmacık kemiğinden kulağa doğru sürülür.

 kare-yüzKare Yüz

Köşeli yüzlerde olduğu gibi kare yüz şekli için de amacımız dikkati yüzün orta bölümüne çekmek.

Saç çizgisinden başlayarak alnın iki yanına geniş bir alana yayarak ( şakaklara doğru kavisli) kontür yapılır. Ortası daire şeklinde aydınlatılır.

Çene kısmında ise, iki alt çizgiye geniş oval şekilde kontür yapılır, ortasıysa yatay oval şeklide aydınlatılır.

Elmacık kemiğinin alt tarafına, kulaktan yanağa doğru kontür yapılır.

Allık yuvarlak yüzlerde olduğu gibi yanak çukuruna üçgen uygulanır. Gözler, elmacıklar gibi belirginleştirilmek istendiği için göz altları ters üçgen ve kaş altları çizgi şeklinde aydınlatılır.

Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir.

Göz Tipine Göre Makyaj

Dudak Şekline Göre Ruj Nasıl Sürülür?

Sabah Uyandığınızda Güzel Görünmek İçin Yapmanız Gerekenler

Bir cevap yazın

KAPAT