Selülit Oluşumuna Sebep Olabilecek Hatalar

Selülit Oluşumuna Sebep Olabilecek Hatalar

Selülitin hormonal sebeplerle, genetik faktörlere bağlı olarak ya da stres kaynaklı oluşabildiğini biliyoruz. Bunlar elimizde olmayan sebepler. Bir de elimizde olduğu halde farkına varmadan yaptığımız şeyler ya da yaşam tarzı ve beslenme alışkanlıklarımız selülite sebep olabiliyor. Peki selülit oluşumunda etkisi olan bu alışkanlıklar neler?

Selülit Oluşumuna Sebep Olabilecek Hatalı Beslenme Ve Yaşam Alışkanlıkları

Hareketsizlik

Uzun saatler oturarak ya da uzun saatler ayakta durarak çalışan kişilerde hareketsizlik sebebiyle selülit görünümü artabilir. Oturarak çalışıyorsanız saat başı kalkıp 5-10 dakika yürümeye, ayakta çalışıyorsanız da bacaklarınızı sık sık hareket ettirmeye özen göstermelisiniz.

selülit-1(1)

Tuz Tüketimi

Su tutucu olması sebebiyle tuz, fazla tüketildiğinde selülitin oluşması için zemin hazır hazırlar. Vücudun ihtiyacı dışında ekstra tuz tüketmemelisiniz.

Lifli Gıdaları Yeterince Tüketmemek

Cildimizdeki lifli kolajen yapının bozulması selülitler için uygun ortamı sağlar. Bu sebepten lifli sebze ve meyveleri tüketmeye özen göstermelisiniz.

Beslenme Şekli

Karbonhidrat ve yağ ağırlıklı beslenen kişilerde selülit görülme ihtimali artar. Sebze-meyve ağırlıklı beslenmeniz, doymuş yağ içerikli gıdalardan, fazla et yemekten ve rafine şekerden uzak durmanız selülit görünümünü azaltmanıza veya önlemenize yardımcı olur.

selülit-1(3)

Kafein İçeren İçecekler

Kafein, selülit giderici kremlerin içeriğinde bulunduğunda oldukça olumlu etki etse de çay, kahve gibi içeceklerden fazla miktarda içildiğinde selülitin artmasına sebep olabiliyor. Eğer çok kahve içen biriyseniz ve bu alışkanlığınızdan vazgeçemiyorsanız kafeinsiz kahve tüketmeye çalışmalısınız.

Alkol ve Sigara

Geldik en zor kısma. Sigara ve alkol alışkanlığı, diğer beslenme alışkanlıklarına göre terk etmesi daha güç olanlar. Sigara mikro dolaşımı bozduğu için, alkol de yağlı olduğu için selülitli görünümün artmasına sebep olur. Alkolü sık tüketmiyorsanız fazla bir etkisi olmayacaktır ama düzenli şekilde sigara içiyorsanız ve selülit görünümünden kurtulmak istiyorsanız en kısa zamanda bırakmalısınız.

Bu yazımızda selülitten kurtulmak için çoğunlukla bırakmanız gereken alışkanlıklardan bahsettik. Peki edinmeniz gereken alışkanlıklar neler? Bununla ilgili yazımız aşağıdadır.

https://perlelisse.com/selulitten-kurtulmak-icin-gerekenler/

Bir cevap yazın

KAPAT