Selülitten Kurtulmak İçin Neler Yapmak Gerekir?

Selülitten Kurtulmak İçin Neler Yapmak Gerekir?

selülit-4
Selülitlerden kurtulma yolları nelerdir?

Kadınların büyük bir kısmının hayatının en azından bir döneminde selülitlere karşı savaş açtığı olmuştur. Peki selülitten kurtulmak nasıl mümkündür? Yapmamız ve yapmamamız gerekenler nelerdir? İşte sizlere selülitten kurtulmanın temel gereklilikleri ve bu süreci hızlandıracak çözümler…

Öncelikle selülit, deri altı dokuda biriken yağların bu bölgede sıvı birikmine yol açması sebebiyle oluşur. Bu bilgi bizi savaşmamız gereken asıl düşmanın bu bölgedeki fazla yağ ve toksinler olduğu sonucuna götürüyor. Peki ne yapmalısınız?

selülit-8

 Selülitle baş etmede sporun yeri nedir?

Selülitli bölgedeki yağ ve toksinlerden kurtulmanın ve bu bölgedeki bağ dokunun eski sağlıklı haline kavuşmasını sağlamanın en kolay ve kesin yolu düzenli egzersiz yaparak bölgeyi sağlam bir kas dokusuyla güçlendirmektir. Lunge, squat, kick back, hip raise vb. hareketleri haftada 3-4 gün, 30-45 dakikalık bir tempolu yürüyüşün ardından yaptığınızda birkaç haftada gözle görülür sonuç elde edersiniz.

selülit-5

Ne kadar sürer?

Selülitten tamamıyla kurtulma süreniz hangi evrede bir probleminiz olduğuna göre değişiklik gösterir. Fakat 3. evrede iseniz (hem ayakta hem yatarken görülüyorsa) sıkı ve pürüzsüz görünen kalça ve bacaklara sahip olmanız birkaç ay sürecektir.

Bu noktada süreci hızlandıracak en etkili çözümlerden biri selülit krem ve serumları. Egzersiz öncesi sürdüğünüzde etkisi daha da artan ve gerçekten hızlı bir şekilde gözle görülür sonuçlar almaya yardım eden kremler var. Bu şekilde selülitten tamamen kurtulma sürenizi birkaç ay kısaltabilirsiniz.

selülit-3

Selülitlerden kurtulmak için nasıl beslenmeliyiz?

Eğer selülitlerden sonsuza kadar kurtulmak istiyorsanız, beslenme alışkanlıklarınıza dikkat etmelisiniz. Tuzu mümkün olduğu kadar azaltıp, şekeri mümkünse hayatınızdan tamamen çıkartıp, gıda indeksi yüksek karbonhidratlardan ve işlenmiş gıdalardan kendinizi sakınmanız selülitten kurtulmanıza müthiş katkı sağlayacaktır.

Bunların yerine C vitamini bol ve lifli gıdalar tüketmelisiniz. Domates, elma, enginar, kekik, kereviz, limon, portakal, yeşil çay, yulaf ve maydanoz selülitten kurtulmanıza yardımcı olacak gıdalardır.

selülit-2

Suyun etkisi

Günlük tüketilen su miktarının selülitten kurtulmak ya da korunmak için ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Özellikle sabah uyanınca içeceğiniz oda sıcaklığında 2 bardak suyun ve içine sıkacağınız 1 adet limonun hem selülitten kurtulmanıza hem de formunuzu korumanıza büyük katkısı olur.

selülit-7

Sonrasında ne yapmalıyız?

Selülitlerden kurtulmak ve sonrasında yeniden karşılaşmamak için korunmak adına neler yapmamız gerektiğinden bahsettik. Peki daha kısa süreli çözümler nelerdir? Tatile gideceğiniz ya da bacak dekoltesi olan bir elbise giymek istediğiniz zaman kısa süreliğine selülit görünümünü hafifletecek yöntemler var. Masaj, kuru fırçalama ve bronzlaştırıcı vücut losyonları, peelingler bu yöntemlerin başta gelenleri.

Masaj, peeling ve duşta suyu bir-iki dakika sıcak, bir-iki dakika soğuk akacak şekilde ayarlayıp yıkanmanız, alışkanlığa dönüştürüldüğünde selülitten kurtulma sürecinize katkıda bulunacaktır.

İlginizi çekebilecek yazılarımızdan bazıları aşağıdadır.

Selülit Oluşumuna Sebep Olabilecek Hatalar

Vücut Bakımı Nasıl Olmalı?

Kafeinin Cilde Yararları ve Zararları Neler?

Bir cevap yazın

KAPAT