Vücut Bakımı Nasıl Olmalı?

Vücut Bakımı Nasıl Olmalı?

vücut-bakımı-2
Vücut bakımında nelere dikkat etmek gerekir?

Pürüzsüz, parlak ve yumuşacık görünen bir cilt tüm kadınların arzusudur. Her ne kadar tüm bu özellikleri önce yüzümüzde istesek de genç, canlı ve ışıl ışıl görünen bir vücut da bakımlı bir yüz kadar etkileyicidir. Düzenli şekilde yapacağınız vücut bakımı uygulamaları ile siz de eşsiz görünümlü bir cilde sahip olabilirsiniz.

‘’Cildime iyi bakıyor muyum?’’ sorusundan önce kendinize ‘’Cildime zarar veriyor muyum?’’ diye sormalısınız. Vücut bakımı cildinizin sorunlu bölgeleriyle ilgilenmeniz anlamına geldiği gibi, aynı zamanda onu korumanız anlamına gelir.

Güneşin zararlı etkilerinden cildinizi korumak için, cildinize uygun bir koruyucu kremi güneşe maruz kalan kısımlara yaz-kış sürmelisiniz. Bu sizi hem cilt kanseri riskinden uzaklaştıracak, hem de leke ve kırışıklık gibi yaşlanma etkilerinin cildinizde görünmeye başlamasını geciktirecektir.

vücut-bakımı-3
Banyo sırasında bakım
Banyo Sırasında Vücut Bakımı

Öncelikle etkin bir vücut bakımı için cildinizi neyle temizlediğinize dikkat etmelisiniz. Cilt tipinize uygun ve cildinizi kurutmayacak bir duş jeli kullanmalısınız. Cildiniz çok kuruysa, banyo sonrasında cildinizi nemlendirmek için her zaman vaktiniz olmuyorsa veya cildinizin nem dengesi açısından yeterli geldiğini düşünüyorsanız duş jeli yerine (ya da sonrasında) duşta kullanılan vücut losyonlarından da kullanabilirsiniz.

Vücut bakımı konusunda cildi korumak, cilde zarar vermemek önemli demiştik. Bu noktada banyoda yıkandığınız suyun sıcaklığına dikkat etmelisiniz. Özellikle hassas ciltliyseniz ya da normalde pek hassas ciltli olmamanıza rağmen duşta sıcak suyun etkisiyle kızarıyorsanız daha ılık suyla yıkanmalısınız.

Cilt tipinize göre haftada bir (eğer cildiniz kuru veya hassas ise çok daha seyrek) banyo sırasında cildiniz ılık suyun etkisiyle yumuşamışken yapacağınız keseleme, ölü derileri atmanıza, gözeneklerin açılmasına, hücrelerin canlanıp kendini yenilemesine ve sırt, kol, kalça gibi bölgelerdeki pürüzlerin yok olmasına yardımcı olur.

vücut-bakımı-7
Sıkı ve pürüzsüz bacaklar için neler yapılabilir?

Ayrıca yine haftada bir (tercihen keseyle birkaç gün arayla) boyun, göğüs ve bacaklara uygulayacağınız peeling, vücut bakımı ritüelinizin bir parçası olmalı. Tabii boyun ve göğüs bölgesi hassas olduğundan bu bölgeye daha küçük tanecikli, aktif içerikli daha az olan bir peeling uygulamalısınız.

Bacaklarınıza peeling yaparken ya da lifle bu bölgeyi temizlerken basenlerinize yapacağınız kısa bir masaj, bu bölgede selülit oluşumunu engellemenize yardımcı olur.

Vücut bakımı cildinizi her zaman kozmetik bir ürünle güzelleştireceğiniz anlamına gelmez. Duş alırken bir-iki dakika sıcak, bir-iki dakika soğuk suyla yıkanmanız kan dolaşımınızın hızlanmasını sağlar, bu da sizi uzun vadede daha parlak ve selülitsiz bir cilde kavuşturur.

Tabii ciddi bir selülit probleminiz varsa bu tek başına işe yaramayacaktır. Bu durumda, vücut bakımı diyince akla gelen ilk yardımcılardan birine başvurmalısınız: selülit kremi. Tabii bu noktada sağlıklı beslenme, bol su içme ve spor yapma alışkanlıklarına sahip olmanız önem kazanıyor. Ayrıca bu alışkanlıklar taze, parlak ve genç görünen bir cilde sahip olmanızda büyük rol oynayacağından genel vücut bakımı adına da ehemmiyet taşır.

Banyo Sonrasında Vücut Bakımı

Nem dengesini korumak, cildin hasara uğramasını, yaşlanma etkilerinin görülmesini engellemede etkin bir rol oynar. Banyo sonrasında vücudunuz hala nemliyken, cilt tipinize uygun bir vücut bakım kremi, losyonu veya yağıyla yapacağınız nemlendirme işlemi, cildinizdeki nemi hapseder ve bu da size daha etkin bir vücut bakımı sağlar.

vücut-bakımı-6
Boyun ve göğüs bölgesine nasıl bakım yapılmalı?

Banyo sonrasında vücudunuzu nemlendirirken diz ve dirseklerin daha çabuk kuruyan ve sertleşen bölgeler olduğunu unutmadan hareket etmelisiniz. Vücudunuzun kalan kısmı için normal seviyede bir vücut bakımı kremi yeterli oluyorsa, bu bölgeler için daha yoğun bir nemlendirici ya da vücut yağı gerekebilir.

Ayrıca boyun ve göğüs bölgenizde leke ya da çil varsa, az miktarda renk açıcı madde içeren bir nemlendiriciyle (bu bölge daha hassas olduğundan soyucu etki yaratabilecek ürünler konusunda dikkatli olmalısınız) o bölgeye özel bir bakım uygulamalısınız.

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız aşağıdadır.

Selülit Oluşumuna Sebep Olabilecek Hatalar

El Bakımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Ayak Bakımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bir cevap yazın

KAPAT