Botoks Hakkında Bilmeniz Gereken 8 Şey

Botoks Hakkında Bilmeniz Gereken 8 Şey

Botoks günümüzde oldukça yaygınlaşmış durumda ve sıklıkla kullanılıyor. Bu durum botoksu her ne kadar basit bir işlem olarak yansıtsa da kırışıklıkları gidermek için kullandığımız bu yöntem aslında o kadar basit değil. İşte botoks hakkında bilmeniz gerekenlerden bazıları…

botoks-4
Doktorunuzla tüm detayları paylaşmalısınız.

Özellikle ilk defa botoks yaptıracaksanız mutlaka tıbbi geçmişinizden, kullandığınız ilaç ve takviyelerden doktorunuza bahsetmelisiniz. Ayrıca ilk defa botoks yaptırmadan önce doktorunuzun size konu hakkında detaylı bilgi vermesi ve sizin de bunlara razı olmanız gerekiyor.

 Fiyat farklılıklarının sebebi nedir?

Botoks ucuz bir uygulama değil. Görece daha ucuz uygulama yapan yerler var fakat duyduğunuz diğer rakamlara göre çok çok düşük bir fiyatla karşılaşırsanız sahte olup olmadığı konusunda çok dikkatli olmalısınız. Ayrıca bu işlemde istenen etkiyi yaratmak sadece ürünün kalitesine bağlı değil, ürünü enjekte eden kişinin yetkinliği ve becerisi de çok önemli. Bu yüzden mutlaka bir profesyonele gitmelisiniz.

Vücudunuz reddedebilir.

Yüz kaslarınıza uygun ve başarılı bir şekilde enjekte edilmiş olsa bile vücudunuz botoksu reddedebilir. Bu çok nadir rastlanan bir durum olsa da böyle bir ihtimalin var olduğunu bilmelisiniz.

botoks-3
Sonuçları anlık değildir.

Botoks yaptırdıktan sonra ilk değişiklikleri 3-4 gün içinde görmeye başlarsınız. 2 hafta ve 1 ay içinde de tamamen oturmuş olur. İlk seferde 4-6 ay etki gösterirken tekrar eden uygulamalarda etki süresi genellikle daha uzundur.

Yapay bir görünüm oluşabilir.

Eğer uygun miktardan daha yüksek dozda uygulanırsa yüzünüzde donmuş gibi bir ifade oluşmasına sebep olabilir. Ayrıca bu durum sarkık bir göz kapağı ve sarkık kaşlara da sebep olabilir. Üstelik bunu daha fazla detoks yaptırarak çözemezsiniz ve beklemek zorunda kalırsınız.

Yan etkiler

Uygulamanın hemen ardından kızarma, morarma, şişme, kanama gibi etkiler görülebilir fakat bunlar kısa sürelidir ve çabuk geçer. Bu etkilerin yoğunluğu uygulamayı yapan doktorun becerilerine bağlıdır. Ayrıca ilk bir gün içinde baş ağrısı çekebilirsiniz.

botoks-1
Kan Sulandırıcı ve besin takviyeleri

Kan sulandırıcı ya da kan sulandırıcı etkisi olan ilaçlar morarma ve kanama gibi yan etkileri güçlendirebilir. Bu nedenle kan sulandırıcı işlemden ortalama bir hafta önce bırakılır. Ayrıca asprin, advil, balık yağı, E vitamini, ginseng ve ginkgo biloba gibi ilaç ve takviyeler kullanıyorsanız bunlar hakkında da doktorunuzla konuşmalısınız.

İşlem sonrası dikkat edilmesi gerekenler

       Botox, Dysport veya Xeomin kullanıyorsanız, enjeksiyonları aldıktan sonra birkaç saat boyunca kaslarınıza yerleşmesine izin vermelisiniz. Bu yüzden işlemden sonraki 4 saat dik durmanız gerekiyor. Ayrıca ilk 24 saat içinde yorucu fiziksel aktivitelerden ve yüzünüze dokunmaktan, bir şeyler sürmekten kaçınmalısınız.

Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir.

https://perlelisse.com/goz-cevresi-bakimi-nasil-olmali/

https://perlelisse.com/yaslanma-karsiti-bakim/

https://perlelisse.com/dogru-nemlendirici-secimi-yapmaniz-icin-ipuclari/

Bir cevap yazın

KAPAT