Boyun Ve Dekolte Bölgesi Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Boyun Ve Dekolte Bölgesi Bakımı Nasıl Yapılmalı?

    

      Yaşlanma karşıtı bakım diyince hepimizin aklına öncelikle yüz ve göz çevresi geliyor. Boyun ve dekolte bölgesi bakımı da çoğu zaman ihmal ediliyor. Bu bölgeye tıpkı yüzümüz gibi özen göstermemiz gerektiğini ancak orada çizgiler ya da lekeler gördüğümüzde hatırlıyoruz.

       Bu bölgelerde henüz kırışıklık ve leke gözlemediyseniz ya da çok hafif ve ince kırışıklıklar varsa düzenli bakıma başlamak için harika bir zamanlama. Yaşlanma karşıtı bakıma kırışıklık ve leke gözlendikten sonra başlama durumu oldukça yaygın fakat doğru olduğu söylenemez.

boyun-dekolte-bakım-4

       20’li yaşlardan itibaren (özellikle 25’ten sonra) yüzünüze, boynunuza, dekoltenize, ellerinize bir koruma programı uygulamalısınız. Sizlere önereceğimiz dikkat edilmesi gereken noktalara hassasiyetle yaklaşır ve düzenli bir şekilde boyun ve dekolte bölgesi bakımı yaparsanız kırışıklık ve lekelenmeyi uzun yıllar öteleyebilirsiniz.

       Ayrıca bkz. https://perlelisse.com/yaslanma-karsiti-bakim/

       Bu yaşları düzenli bir şekilde boyun ve dekolte bölgesi bakımı yapmadan geçirmiş ve 30’lu 40’lı yaşlarınıza gelmiş olabilirsiniz. Bu durumda mutlaka bu bölgelerde az veya çok kırışıklığınız, lekeniz vardır. Bu kırışıklık ve lekeleri gidermek için krem ve maskelerden, masajlardan faydalanabilirsiniz.

       Ayrıca daha derin kırışıklık ve lekeler için uygulanan pek çok yöntem mevcut. Bunlardan faydalanarak cildinizin 5-10 yaş daha genç görünmesini sağlayabilirsiniz. Tabii bu yöntemlerin sonrasında elde edilen görünümün daha uzun süre korunabilmesi için mutlaka boyun ve dekolte bölgesi bakımı düzenli olarak yapılmalıdır.

boyun-dekolte-bakım-1
       Peki boyun ve dekolte bölgesi bakımı neler içerir ve bu bölgeleri nasıl korumalıyız?

Boyunda ve dekolte bölgesinde çizgilerin oluşmasına sebep olan en büyük etkenlerden biri  duruşumuzdur.  Özellikle oturma ve uyku pozisyonlarımız çizgilerin yerini ve şeklini belirler. Bu yüzden dik oturmaya ve çenemizi yukarda tutmaya özen göstermeli, uyurken başımızı mümkün olduğu kadar ince bir yastığa koymalı, sırtüstü uzanmalıyız.

Özellikle çalışırken uzun saatleri baş ve boyun duruşumuza dikkat etmeden geçirebiliyoruz. Bu hem omurga sağlığımız için zararlı hem de kırışıklığa davetiye.

boyun-dekolte-bakım-2

Günde birkaç sefer ortalama 20-30 saniye, boynunuzu geriye atıp çenenizi aşağı yukarı  hareket ettirin ve boyun kaslarınızı çalıştırın.

Banyoda lif yardımıyla boynunuza aşağı yukarı hareketlerle masaj yaparak kan dolaşımınızı artırabilir ve cildinizin gergin ve yumuşak kalmasına katkıda bulunabilirsiniz. Tabi bu işlem sonrasında boyun ve dekolte bölgesi bakımı için uygun serum ve yağlarla yapılacak masajlar da size oldukça yardımcı olacaktır. 

Güneş koruyucu kullanmayı ve gerektiğinde tazelemeyi yaz-kış alışkanlık haline getirmelisiniz. Bu sadece boyun ve dekolte bölgesi bakımı için değil, el ve yüzünüzü de lekelerden korumak için çok önemli.

boyun-dekolte-bakım-3

Banyoda yüzünüze peeling uygularken boyun ve göğüs bölgenize de uygulamayı unutmayın. Ayrıca sıkılaştırıcı maskeler ve nem maskeleri bu bölgeler için daimi dostunuz haline gelsin.

Ve tabi son olarak nemlendirme. Boyun ve göğüs bölgesi bakımı diyince önceliğimiz nemlendirme olmalı. Çünkü cilt kurudukça kırışıklık görünümü hızlanır. Bu yüzden bu bölgelerdeki nem dengesini korumak adına gece ve gündüz için birer nemlendirici edinmeli ve yaşınıza, cildinizin ihtiyacına göre düzenli aralıklarla uygulamalısınız.

Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir.

https://perlelisse.com/el-bakiminda-yaslanma/

https://perlelisse.com/goz-cevresi-bakimi-nasil-olmali/

Bir cevap yazın

KAPAT